Нові погони ЗСУ: відзнака у формі ромба

Джерело: Укрінформ
  1. Новина відноситься до:

Українські військо отримає нові погони і знаки розрізнення, які наслідують українську і більше нічию традицію.

Відтепер у ЗСУ не буде погонів з галунними нашивками, п'ятикутними зірками та просвітами, запровадженими у російській імператорській армії ще у 1827-1843 роках, з якої, після перерви на «деімперіалізацію» у 1918-1943 роках, вони благополучно перекочували до Радянської армії, а потім – до російської». Нагадаємо, 5 липня Президент Петро Порошенко затвердив нову форму ЗСУ, на погонах якої з’явиться відзнака у формі ромба. Оскільки тема не тільки важлива, а ще й безпосередньо зачіпає багатьох українців, гаряча дискусія щодо нововведення – не забарилася. «Укрінформ» вирішив до неї підключитися.

ТУТ НІ ДО ЧОГО ВЕРМАХТ

В Мережі одразу знайшлися як прихильники, так і противники змін, запроваджених Президентом. Перші, звинуватили розробників у тому, що нові погони ЗСУ нагадують погони гітлерівського Вермахту. Київський журналіст Андрій Кислов на свої сторінці у Фейсбук так і пише: «Чудеса «декомунізації». Знайди відмінності... Зліва - нові українські погони, а праворуч - погони офіцера третього Рейху». (Мал. 1)
 

Мал. 1.

Ну, по-перше, відмінностей дуже багато – і форма, і розмір, і колір, і позумент, і кріплення. Спільного – лише ромбики замість «радянсько-американських» п‘ятикутних зірочок. Але подібні знаки розрізнення використовуються не лише в німецьких, але й в багатьох інших арміях світу.

Власне, і в інтернеті далеко не всі згодні з твердженням про схожість погонів ЗСУ з гітлерівськими: «Ось до чого тут третій Рейх? І у кайзерівського погона були такі зірочки, і навіть у ГДРівського. Ну ви ж знаєте історію. Навіщо ось ці страшилки-маніпуляції?», - відзначає журналіст Радіо Свобода Дмитро Штурхало.

МІЛІТАРНІ ТРАДИЦІЇ КРАЇН СВІТУ

Взагалі-то, подібні речі дуже залежать від традицій та історії. Розпізнавальні відзнаки багатьох країн світу мають чимало спільних ознак. От, скажімо, Пакистан був колонією Великої Британії. А тепер подивіться на мал. 2. Розберіться, де тут погони британської армії, а де – пакистанської? Підказуємо: зліва погони пакистанські погони, праворуч – британські. Мабуть, британські колонізатори дошкулили пакистанцям менше, ніж нам – російські.
 

Мал. 2.

Традиція – велика сила. Чимало спільні ознаки мають погони армій Німецької імперії - рейхсверу, Німецької Демократичної Республіки (союзниці Радянського Союзу по Варшавському договору), бундесверу сучасної ФРН - з гітлерівським вермахтом. Радянські ветерани не надто спокійно споглядали на союзників «один до одного схожих на фашистів». От, для ілюстрації сказаного, подивіться на мал. 3.
 

Мал. 3.

ТРАДИЦІЇ ЗНАКІВ РОЗРІЗНЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО ВІЙСЬКА

Українське військо теж має свою традицію ще з часів Запорізької Січі. І неважко помітити: при розробці нових погонів і знаків для ЗСУ враховувались саме вони. Наприклад, для погонів Збройних сил України взяті традиційні шеврони - кутом вгору, які використовувалися у системах знаків розпізнавання військових армії Української Народної Республіки та Української Галицької Армії (аж ніяк не Третього Рейху). Зміни відбулися й у знаках категорій старшого та вищого офіцерського складу: на основі плетення погонів старших офіцерів УГА 1918 року та на основі орнаменту з петлиць генералів УГА 1919 року (за мотивами народної вишивки) відповідно. (Див. Мал. 4).
 


Мал. 4.

Ну, і щоб закінчити про традицію військових одностроїв. Коли минулого року для ЗСУ було введено новий головний убір – кепі-мазепинку – теж було чутно голоси, що це, мовляв, взято з гітлерівських одностроїв. А подивіться на картину великого російського художника Іллі Рєпіна «Запоріжці пишуть листа турецькому султану». Зверніть увагу на шапку отамана Сірка. А тепер подивіться на сучасну мазепинку ЗСУ і зимові головні убори сучасних українських офіцерів. (Мал. 5.) Так звідки мотив?
 


Мал. 5.

А ТЕПЕР - ЗАПИТАННЯ

Це не значить, що до нововведень 5 липня немає запитань. От лише декілька з них:

Для чого треба було вводити стільки звань рядового і сержантського (неофіцерського) складу – аж 10? Було – 7. (Див. мал. 6) По-перше, - легко заплутатись. А по-друге, закономірно така кількість звань спричинила до складності самих знаків відзнаки. Нариклад: звання головний майстер-сержант (Мал. 6) – такий складний набір знаків, що важко уявити, як він виглядатиме на польових, не на парадних, погонах.
 

Мал. 6.

Як виглядатиме на польових погонах різниця між лейтенантом і підполковником? (Мал. 7) Або між хорунжим і майором? Золотава смужка плетива, яка яскраво виділяється на парадних погонах,на польових - просто недоречна, а якщо вона там буде захисного кольору, то ніхто її помічатиме. На «старих» погонах це позначалася двома «різницями» - просвітами на погонах і величиною зірки. Тепер залишили тільки одну «різницю» - смужку.
 

Мал. 7.

Поява нового звання – бригадного генерала – вносить певну плутанину: раніше генерал-майор був найнижчим генеральським званням, тепер найнижчим буде бригадний? Звичайно, таке військове звання є у більшості армій НАТО, крім Норвегії та Словенії, де є просто бригадир. Однак, якщо підходити до питання з суто прагматичного аспекту, то впровадження нових військових звань потребуватиме чималих витрат. Необхідно буде замінити безліч паперів, починаючи від документації Міноборони та Генштабу і закінчуючи особистими документами військовослужбовців. Тому виникає питання: чи потрібен насправді українській армії бригадний генерал?
 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Мирослав ЛІСКОВИЧ

Коментарі