Луцьк та Волинь на фото королівського фотографа Першої світової

Луцьк та Волинь на фото королівського фотографа Першої світової
  1. Новина відноситься до:

Історія видатного зламу епох, падіння імперій, переділу континентів, оновлення мистецтва і принципової зміни світоглядного коду. Перша світова війна стала кроком, яким людство увійшло в нову еру.

Новою стала і війна – епідемії, газові атаки, авіація. Ті, хто це все фотографував, стали справжніми модерними літописцями. І одним із таких був австрійський королівський фотограф Франц Пахляйтнер, який відзняв на камеру цю європейську пригоду світового значення і на короткий час завітав до Луцька.

 

 Франц Пахляйтнер і Луцьк. Колаж Олександра Котиса

 

Франц Пахляйтнер народився у 1890 році у місті Лінц, культурному, економічному і політичному центрі Верхньої Австрії. Протягом дуже короткого часу Лінц був столицею імперії, а в XVII столітті тут жив і працював видатний астроном Йоганн Кеплер.

Франц Пахляйтнер навчався у Військовому інституті географії у Відні на гравера. Разом із тим вивчав фотографію у віденському інституті фотографії. Йому дали таємне завдання розробити карту Боснії та Галичини. Згодом він працював на відомій австрійській ливарні Бьолера (підприємство впродовж ХХ століття розширилося до великого заводу і тепер має своє представництво в Україні).

Із початком війни Франц Пахляйтнер пішов до цісарсько-королівських повітряних сил як доброволець. Йому доручили створити фотоавіаційне відділення. Військовики мали серйозний намір вести розвідку за допомогою аерофото. Проте на той час літаки мало підходили для таких задач, а професіоналів у справі фотографії украй бракувало. І це була золота можливість для залюбленого у справу професіонала Пахляйтнера.

Фактично, він став піонером аерофотографії. Більшість своїх кадрів Франц зробив над Галичиною (колишня Галичина у складі Австро-Угорщини – це поняття, територіально більше, ніж українська Галчиниа; до його складу входила також територія довкола Кракова, головні міста регіону: Львів, Краків, Коломия, Тарнув) та Карпатами. Проте літав він і над Волинню, зокрема спускався щонайменше в Луцьк, Ковель і Горохів для наземної фотографії.

Поки що у вільному доступі є 10 волинських фотографій Пахляйтнера. На його луцькій серії бачимо будинки Кронштейнів біля Глушецького мосту, замок із широкими розливами Глушця, браму собору святої Трійці та місто (переважно Вульку) з висоти. Дата – 1915-1916 роки.

 

 Розлив Глушця. Вигляд із початку проспекту Волі

Брама православного собору. Серпень 1915

Будинки Іллі (зліва) і Марка (прямо) Кронштейнів

Фото з висоти. Не ідентифіковане в австрійському архіві як Луцьк

Початок теперішньої вулиці Лесі Українки

Розлив річки Глушець. Вигляд із початку проспекту Волі

 

На російському фронті Франц Пахляйтнер провів 2 роки. Згодом повернувся до Відня і став викладати аерофотографію у військовій академії. Потім знову вернувся на фронт, тільки цього разу – італійський. Звідти він поїхав до Капфенберга, узявши з собою відзняти скляні пластини. Там уже після війни фотограф заснував свій фотоательє. Справу пізніше продовжила його дочка та онуки. Наприкінці життя Франц Пахляйтнер написав книгу спогадів Kaiser, Krieg und Kamera (Кайзер, війна і камера). Але чомусь не помістив туди фото.

Вперше фото Франца Пахляйтнера були опубліковані його онукою Каріною Клеммер у її книзі Zum Himmel wir marschieren (Йдемо маршем через небо). За цією книгою був знятий фільм.

Франц Пахляйтнер помер у 1980 році. Його фото, як і роботи інших фотографів та художників часів Першої світової війни, доповнюють і урізноманітнюють історію Луцька того періоду.

 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Олександр КОТИС

Коментарі