6 найуспішніших українських художників

Джерело: Еспресо

Іван Марчук, Роман Мінін, Михайло Деяк. Українському арт-ринку є ким пишатись. З року в рік український живопис стає все більш популярним серед покупців на міжнародних аукціонах.

Важливу роль у популяризації українського сучарту зіграв Майдан. Так, у перший рік після Революції Гідності на аукціоні Sotheby's у Лондоні продали українські роботи на загальну суму $101,8 тис. Тоді, у 2014-му, українські художники вперше забрали собі майже третину всіх продажів. А на лондонському аукціоні Phillips – одному з найвідоміших торгів світу - картини українських художників продали на суму понад $360 тис.

Одним з найважливіших зсувів стало відокремлення українського арту від російського в спеціальну секцію Contemporary East. До того українські лоти показувалися в розділі "Російські торги" (RussianSale). 

У коментарі Еспресо співвласник аукціонного будинку "Золотий перетин" Михайло Василенко пояснив, що аукціонні торги – фактично єдине місце, де продаж фіксується публічно і можна прослідкувати, кого і за скільки продали. 

Наразі в Україні все більше стає художників, які добре продаються. А іноді відомі молоді автори навіть обганяють класиків. 

Еспресо.TV розповідає про найдорожчі роботи українських художників та їхніх авторів.

Анатолій Криволап

null

Найдорожчі картини: "Кінь. Ніч", $124 тис. та "Кінь. Вечір", $186,2 тис.

Найуспішніший сучасний український художник не лише є найдорожчим живописцем України, а й першим майстром, чиї роботи за кордоном стали продаватися за таку ціну.

Цієї осені Анатолію Криволапу виповнилося 71, але він не припиняє творити, залишається постійним учасником регіональних та міжнародних виставок, а також бере участь у перформансах. 

Криволап є майстром нефігуративного малярства та пейзажу. Його особливість – у кольорових поєднаннях, які, за його словами, є "нервовими клітинами", що й утворюють відчуття. Він відчуває і реагує фарбами, і саме за кольорами і впізнають роботи художника.

Але визнання не одразу прийшло до Криволапа. Свій стиль він шукав 20 років, але не опустив рук. За 5 років – з 2010-го до 2015-го – на міжнародних та українських аукціонах було продано 18 його картин на суму майже у $800 тис.

У 2011 році на аукціоні Phillips його робота "Кінь. Ніч" була продана за тоді рекордну для України суму $124 тис.

null

А вже за 2 роки він побив власний рекорд: його полотно "Кінь. Вечір" пішло з молотка за $186 тис.

null

Залишаючись стриманим у своєму способі життя, Анатолій Криволап минулого року заснував власну премію для молодих художників у $5 тис. На ці кошти митці отримають можливість відвідати найкращі музеї світу.

Арсен Савадов

null

Найдорожча картина: "Смуток Клеопатри", $150 тис. (у співавторстві з Георгієм Сенченком)

Арсен Савадов, мабуть, є найскандальнішим українським художником. Разом з цим, критики називають його однією з ключових фігур сучасного українського мистецтва.

Створена наприкінці 80-х його картина "Смуток Клеопатри" у співавторстві з Георгієм Сенченком стала точкою відліку нового періоду в українському арті. Саме ця картина є найдорожчою роботою автора. На Паризькому ярмарку у 1987 році її придбала галерея Galerie de France за $150 тис.

null

Трактування цієї картини різні. Хтось вбачає у ній пророцтво та передчуття революції в Україні, хтось – реакцію на історичні події, а хтось – просто абсурд. 

Савадов – художник-концептуаліст. Тож у його роботах головне – смисли, а не естетична насолода. Найбільш відомі та водночас найпровокативніші проекти художника – серії "Донбас-Шоколад" та "Книга мертвих".

null

Василь Цаголов 

null

Найдорожча картина: "Кого боїться Хьорст", $100 тис.

Ще один український художник, роботи якого користуються немалою популярністю. Він став одним з перших київських митців, хто привернув увагу західних колекціонерів та кураторів до себе. 

У 90-ті він влаштовував провокативні перформанси по всій Європі. Україну епатував з " Українськими X-files" та "Фантомами страху".

Критики в його роботах відзначають інтелектуальність та брутальну чуттєвість. 

Героєм "Кого боїться Хьорст" став один з найуспішніших нині в світі художників Демієн Хьорст, акцент у роботах якого робиться на смерть та її філософське переосмислення. 

null

Робота ж Цаголова стала своєрідною іронією на художника та символом того, як комерційне мистецтво диктує нам стиль життя та смаки.

Олександр Ройтбурд

null

Найдорожча картина: "Прощавай, Караваджо", $97,1 тис.

Одесит Олександр Ройтбурд виставляє свої роботи в Європі та США з кінця 80-х. Його картини зберігаються не лише в українських музеях, а й у нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва, у музеї в Даремі (Велика Британія) тощо.

Олександр Ройтбурд вважається одним із засновників українського постмодернізму. Він також бере участь у різних акціях та перформансах. Його роботи різножанрові: живопис, відео, графіка, інсталяція.

Робота "Прощавай, Караваджо" була написана під впливом від викрадення з Одеського музею західного і східного мистецтва відомої картини Караваджо "Поцілунок Іуди, або Взяття Христа під варту". 

null

На аукціоні Phillips його полотно придбали за $97,1 тис.

Ілля Чічкан

Найдорожча картина: "Воно", $79,5 тис. 

Чічкан з тих українських художників, чиї роботи найчастіше виставляються за кордоном. Він працює у жанрі живопису, відео, інсталяції та фотографії. 

Ілля Чічкан був серед тих, хто разом із Савадовим заснував "Паризьку комуну" – мистецьку групу, яка виступала проти радянського спадку в культурі та мистецтві. 

Роботи Чічкана виставлялися у провідних галереях та музеях Європи, США та Південної Америки. Він також брав участь у бієнале в Сан-Паоло, бієнале сучасного мистецтва в Йоганнесбурзі, Празькій бієнале, європейській бієнале Manifesta тощо.

Його найдорожчою роботою стало полотно "Воно", яке було придбане у 2008-му на аукціоні Phillips.

null

Олег Тістол 

null

Найдорожча картина: "Розмальовка", $53,9 тис.

Олег Тістол – один з тих українських художників, чиї роботи на міжнародних торгах продаються найчастіше. Представник українського необароко, Тістол займається живописом, фотографією, скульптурою, створює масштабні інсталяції.

Художник є представником української "нової хвилі". Його роботи поєднують національні та радянські символи, переосмислення міфів та стереотипів. 

Роботи Тістола неодноразово продавалися на найпрестижніших аукціонах світу - Sotheby’s, Christies, Phillips, Bonham’s.

У 2013 році його картина "Розмальовка" на аукціоні Phillips не лише встановила власний рекорд для художника, а й стала одним з топ-лотів торгів. Робота потрапила до п’ятірки найуспішніших разом з "True Love" Енді Воргола, "Untitled" Джейкоба Кессея, "Do Not Punish Yourself" стріт-арт-графіка Banksy та "Pink Che" Гевіна Терка. 

null

"Розмальовка" – це живописна робота з циклу "Південний Берег Криму". Картина була виставлена на 31-му Ukrainian Fashion Week. Відвідувачі заходу розмальовували роботу маркерами. 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі