Kronika przeszłośći: 23 wreśnia

Kronika przeszłośći: 23 wreśnia
  1. Новина відноситься до:

«Ziemia Wołyńska», 28 wreśnia 1930 r.

Budowa Domu Polskiego. Na dzień 29. IX. r. b., godz. 6pp., Dom Stow. Pol., T-wo Domu Polskiego w Łucku zaprasza pp. prezesów polskich organizacyj społecznych dla omówienia kwestji budowy gmachu Domu Polskiego. T-wo dąży do zespolenia organizacyj polskich na zasadach udziałowców.

I to się nazywa kino! Ponieważ w Wiśniowcu ostro się odczuwa brak ozy to stałego teatru czy to kina, a szczególnie w długie wieczory jesienne, więc p. Prodosiewicz, mając aparat kinowy, podjął się zapełnienia tej luki. Jednakże bardzo przykre rozczarowanie odczuli ci, którzy niosą swój ciężko zapracowany grosz do tego „kina" albowiem p. Prodosiewicz raczy publiczność staremi, często zupełnie zniszczonemi filmami, podczas wyświetlania których przygrywa rycząca trąba, dziko gwiżdżący larnet i z impetem wtórujący im bęben.

Likwidacja komuny w Równem. Władze bezpieczeństwa po dłuższej obserwacji zlikwidowały na terenie m. Równego Komitet komunistycznej partji Zach. Ukrainy i kilka „jaczejek" rozsianych w miejscowych żydowskich związkach zawodowych. W związku z likwidacją przeprowadzono cały szereg rewizji, w wyniku których aresztowano około 25 antypaństwowców. Pomiędzy aresztowanymi znajdują się dwaj radni miejscy Moszko Sznajder i Adam Piekarski, którzy podobno brali wybitny udział w akcji komunistycznej prowadzonej od dłuższego czasu w Równem. Pozostali są to przeważnie członkowie żydowskich związków zawodowych. Antypaństwowców osadzono w więzieniu.

Pożar młyna. W Zdołbunowie z niewyjaśnionych dotąd przyozyn spalił się doszczętnie dwupiętrowy młyn parowy braci Bakowieckioh i Juniczmana. Pastwą ognia padły też większe zapasy zboża. Straty wynoszą ponad 200.000 zł.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі