Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Lutsk обрав учасників з 8 країн – Польщі, Ізраїлю, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі і, звісно, України.
Їхній вибір не випадковий. Фестиваль об’єднує поетів з тих країн, які мають спільну історію з волинським краєм, щоб відновити культурні зв’язки поколінь через літературне мистецтво.
Задати б просте питання – а коли ж у Луцьку почали віршувати? І відповідь ми знайдемо в глибокому минулому, яке тягнеться уже 450 років – практично від часів Великого князівства Литовського. А чи не перший в історії української літературі вірш був написаний саме тут. «Луцький пасквіль» 1575 року започаткував традиції барокового віршування, а разом з тим й історію взаємин цього міста з поезією.
Часи змінювалися, а разом з ними іншими ставали політичні обставини у краї. Волинь встигла побувати у складі кількох держав та імперій. У кожному історичному відтинку вона вбирала літературну енергію сучасників.
У добу романтизму різні мандрівники були вражені старовинними луцькими руїнами. Вони не стримувалися, щоб не описати побачене в поезії, та й навіть у своїх невеликих мандрівних нотатках. Так накопичувався багатонаціональний вклад в «волинську поезію». Караїми, українці, поляки, чехи, росіяни, євреї – залишили своє «слово» у літературній спадщині.
Чеська присутність на волинській землі позначилася безконфліктним співіснуванням з іншими національностями. Запрошені урядом Російської імперії для розбудови чеських колоній і підняття рівня сільського господарства чехи влилися в навколишній соціум і багато в чому стали «знаком якості». Пиво луцького бровара Вацлава Земана, яке вариться в місті з 1880-х років, свого часу отримувало міжнародні нагороди. Є чеський слід і в літературі краю.
Осібно від усіх стоять караїми. Загадковий народ, якого за переказами, привіз на волинські землі ще Вітовт Великий у XIV столітті, здавна був колоритною родзинкою в багатонаціональній мозаїці міста. Чого варта сама постать караїмського письменника, археолога і збирача документів Авраама Фірковича, який народився і 40 років прожив у Луцьку. Місцева караїмська громада ніколи не здавала своїх позицій в активності культурного життя. У міжвоєнний час ХХ століття в місті випускали часописи караїмською мовою, тут жили і працювали знані поети Сергій Рудковський і Олександр Мардкович.
Meridian Lutsk збирає весь цей спадок. Організаторам цікаво, щоб у Луцьку читали свою поезію представники народів, які колись тут жили і разом творили історію цього краю. Приходьте в жовтні на фестиваль. Культурний відпочинок і вино гарантовані.
Нагадуємо, що фестиваль відбудеться у Луцьку 6-8 жовтня. Більше дізнатися про фестиваль Meridian Lutsk ви можете на сайті meridianlutsk.com.ua. Також уже можна придбати квитки: goo.gl/Myhahu.