Луцьк в обличчях: родина чеха-кравця Ярослава Лішка

Луцьк в обличчях: родина чеха-кравця Ярослава Лішка

На початку ХХ століття в місті мешкав чеський кравець Ярослав Лішка. Він був відомий в місті майстер своєї справи. В центрі Луцька у нього було кілька власних кравецьких закладів.

Один з них знаходився по вулиці Болеслава Хороброго, номер 162 (сьогодні це проспект Волі). У період міжвоєнного двадцятиліття вулиця іменувалася як алея Болеслава Хороброго. Алеєю вона не була, проте щодо вулиці були такі плани, передбачені новими генеральними планами розвитку міста. Інший – на вулиці Пілсудського, 10 (сучасна вулиця Винниченка).

 Ярослав був одружений на Ользі Сомер. В родині було четверо дітей: Людмила, Анна, Вацлав та Ольга. Старша Людмила була дружиною директора «Чеської Матіце на Волині» Володимира Меснера. Ольга працювала вчителькою, а Вацлав та Анна закінчили кравецькі курси та працювали з батьком теж кравцями. Анна була заміжня за Генриком Гадащаком, який працював інструктором в молочній промисловості Волині та мав свій магазин з молочною продукцією в Луцьку.

 З початком Другої світової війни уся родина переїхала із Луцька до села Княгининок, де проживало багато чехів. Там родина створила власне молочне виробництво, а отриману продукцію продавала на ринках Луцька. За кілька років, а саме в 1943, родина знову повертається до Луцька, де проживає до квітня 1945 року, потім як репатріантів їх переселили на захід. 

Сьогодні нащадки луцьких чехів з родини Ярослава Лішка проживають на півдні Польщі, поблизу кордону із Чехією. Приємно відзначити, що нащадки пам’ятають історію своєї родини, ведуть її життєпис, склали велике родинне дерево і створили окремий родинний сайт, на якому можна прочитати про предків, які колись проживали в Луцьку та переглянути родинні фото.

 

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко