«Волиньгаз» нав'язував лучанам дорогі лічильники

Джерело: Волинське обласне відділення антимонопольного комітету України

ПАТ «Волиньгаз» при проектуванні рекомендує проектним організаціям та споживачам встановлення мембранні лічильники, які на 700-800 гривень дорожчі за аналогічні роторні.

Про це йдеться на сайті Волинського обласного відділення антимонопольного комітету України

Відповідно до статті 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватись, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановлених для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Перелік засобів вимірювальної техніки, що дозволені до експлуатації на території України, розміщено на офіційному веб-сайті ДП “Укрметртестстандарт” в Реєстрі затверджених типів засобів вимірювальної техніки. Тобто, в даному Реєстрі міститься інформація щодо сертифікованих та затверджених виробниках і моделях лічильників природного газу та електричної енергії, як можуть бути придбані та в подальшому встановлені у безспірному порядку.

У 2016 році у зв’язку з запровадженням загальнобудинкового обліку споживання природного газу для багатоквартирних будинків, помешкання яких обладнані лише плитами для приготування їжі, гостро постало питання встановлення індивідуальних приладів обліку газу побутовими споживачами. Проблема виникла через існуючий, на їхню думку несправедливий, механізм розподілу обсягів споживання газу на будинок поквартирно в залежності від кількості зареєстрованих мешканців.

Лічильники обліку газу для приватних споживачів за типом розподіляються на мембранні та роторні. Найпростіший спосіб відрізнити їх – на око. Мембранні - великі та квадратні, роторні менші та мають циліндричну форму. Суттєво відрізняються ці лічильники за ціною, роторні як правило на 700 – 800 грн. дешевші. Зазначена обставина найчастіше є вирішальною для споживачів. Водночас, облгази, в т.ч. ПАТ «Волиньгаз», при проектуванні рекомендує проектним організаціям та споживачам встановлення саме мембранні лічильники.

Зазначена рекомендація є неправомірною та містить ознаки зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку. ПАТ «Волиньгаз», встановивши такі умови надання послуг, обмежує права споживачів на вільний вибір газового лічильника, який може бути встановлений в залежності від наявного у споживача газового обладнання.

У травні 2017 року за результатами розгляду скарг побутових споживачів м. Луцька територіальне відділення усунуло ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у діях проектувальних організацій, що відмовляли у здійсненні проектних робіт з використання обраного газового лічильника роторного типу ЕГЛ виробництва ПАТ «Ямпільський приладобудівний завод». Наразі здійснюється контроль за виконанням монтажних робіт та прийняттям зазначених приладів обліку на абонентський облік.

Протягом 2015-2017 років розмір тарифів на електричну енергію для населення зросли з 36,6 коп./кВт.год до 90,0 коп./кВт.год (за умови споживання до 100 кВт) або 2,45 рази. Зазначена обставина стало однієї з причин встановлення побутовими споживачами зонних лічильників електричної енергії. Двохзонний лічильник за рахунок використання електричної енергії в нічний час дає можливість плати за неї на 50% дешевше, а трьохзонний на 60 %.

Для розвитку конкуренції на ринках реалізації приладів обліку електричної енергії для побутових споживачів постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 591 було внесено зміни до Правил користування електричною енергією для населення.

Згідно з зазначеними змінами побутові споживачі при виборі іншого виду тарифу отримали право самостійно купувати прилад обліку електричної енергії, який пройшов державну повірку або метрологічну атестацію, у будь-якого суб’єкта господарювання, що здійснює діяльність з оптової/роздрібної реалізації приладів обліку електричної енергії. До цього часу такі прилади реалізовувало лише електророзподільне підприємство.

При виборі приладу обліку електричної енергії побутовий споживач повинен керуватись рекомендаціями електророзподільного підприємства щодо технічних характеристик такого засобу обліку, оприлюднених на його офіційному веб-сайті.

У листопаді 2016 року ПАТ «Волиньобленерго» розмістило такі рекомендації. Водночас, у них містились вимоги щодо наявності функції керування навантаженням, яка програмується по ліміту потужності, та роботи лічильника в складі АСКОЕ ПАТ «Волиньобленерго».

Водночас, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на заяви споживачів визнала такі вимоги неправомірними та необґрунтованими нормативними документами.

На рекомендації територіального відділення ПрАТ «Волиньобленерго» вилучило зазначені вимоги з власних рекомендації щодо технічних характеристик засобів обліку. Внаслідок вилучення вищезазначених технічних вимог вартість приладів обліку в середньому знизилась на 500-600 грн.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі