У Луцьку презентували спільний арт-проект художниці й поетеси

Джерело: Волинські Новини

Новий арт-проект епатажної луцької художниці Марічки Островської «Фікція весни» був презентований 25 квітня у Малій залі Галереї мистецтв Національної спілки художників України. Презентація розпочалася яскравим мистецьким дійством – міні-перформансом «Душа і природа», який був створений і реалізований спільно з відомою луцькою поетесою Лєною Шторм.

Обидві мисткині – кожна у своїй царині – вже заявили про себе як особистості з власними поглядами на шляхи самовираження, готовністю до провокації і до дискусії з глядачем. Соціальна мережа Фейсбук дозволила дистанційно спостерігати за творчим поступом кожної з них осібно, а до реальної зустрічі підштовхнув арт-проект Марічки Островської «Стовп за вікном життя – як є». Свій поетичний відгук на нього Лєна Шторм опублікувала на фейсбук-сторінці Марічки. А далі – трапилася зустріч в Галереї мистецтв НСХУ. Думка про спільний проект була природною – обидві сприймали творчі практики одна одної як джерело обопільного натхнення і нових ідей. Але головне – поєднання різних жанрів мистецтва надало темі екології природи і людської душі особливо переконливого, гармонійного втілення. Поетичний ряд Лєни Шторм був створений спеціально для інсталяції Марічки Островської, а формат його подачі був продуманий обома авторками та відобразився у 10-хвилинному міні-перформансі.

Лєна Шторм, літераторка: «Ми вирішили поєднати свої проекти у спільний передусім тому, що це дає змогу показати мистецтво у різних жанрах, видах і напрямках і за допомогою різних виражальних засобів говорити про одне і те саме – душу, природу, вічність, справжність. Створюючи аналогії зашлакованості людської душі із забрудненням лісу пластиком та целофаном, ми не прагнули створити таку собі екологічну агітку про правила поводження на природі. Вони, зрештою, й так всім відомі. Акцент робився на тому, що середовище лише відображає людину, її зміни. Чи завжди ці зміни добрі – риторичне питання, виклик, провокація, внутрішній конфлікт, який кожен розв’язує так, як підказує йому душа».

Марічка Островська, художниця: «Як художник, я передала свою ідею за допомогою кольору, пластику, фото у образах дерев з омелою, квадратних пікселів. Пластик – то є штучне, награне, несправжнє, нещире. А омела на деревах – то така фікція прикраси. Колір життя – зелений, поєднання небесного сонця і земної води. Людина, як і дерево, ногами стоїть на землі, а мріями літає у небі. Рівні квадрати пікселів символізують стихії у природі, взаємодію людей, де всі залежні один від одного як сторони одного чотирикутника».

природа дерева

природа дерева складна і розтовчена справжність бульдозером часу й цинізму чи ж справді так варто у світі в котрому нерідко панує продажність емоції щирі сприйматися можуть за жарти

природа себе не шукає вона є правічна шукає людина їй часто знайти не вдається бо пошуки суті стають в цьому світі незвичні так само як прагнення світлі стражденного серця

природа дерева цим сказано все навіть більше їх крони це корені крил що злітають у небо себе в цьому світі так легко зміняти на інше та варто замислитись все ж чи ці зміни нам треба

(Текст – Лєни Шторм)

Співавторами перформансу стали члени родини Марічки – бабця та дідьо. Їхня розповідь про весну, життя і працю у селі прозвучала у аудіо-запису, який супроводжував подію. Звуки грому, дощу, лісового струмка, пісні солов’я асоціативно перенесли глядачів у весняний ліс, а дисонуючі звуки індустріального вторгнення людини у природу підкреслили символічні акценти дійства.

Емоційний відгук глядачів на динамічну подію виплеснувся у щирий захват, жваве спілкування, обмін враженнями. Серед глядачів – художники, музиканти, літератори, режисери, старі і нові друзі. Олена Бурдаш, відома волинська художниця, прочитала свій вірш про весну, а знаний волинський музикант Валерій Ленартович запросив усіх бажаючих до музичної імпровізації на глеках і косах. Розходитися глядачі не поспішали, а ще пригощалися смаколиками фуршету і смакували пряне вино.

Арт-проект Марічки Островської «Фікція весни» демонструватиметься у Галереї мистецтв НСХУ ще протягом 2 тижнів. Запрошуємо усіх шанувальників сучасного мистецтва переглянути його, обмінятися враженнями про візуальне втілення теми екології людської душі. Адреса Галереї: вул. Лесі Українки 24а. Вхід вільний завжди.

Коротко про авторів проекту:

Марічка Островська (Ковальчук) виросла в у с. Угринів на Волині. 2013 – магістр кафедри образотворчого мистецтва Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. Активна учасниця роботи молодіжної секції Волинської організації Національної спілки художників Українки, регіональних, українських та міжнародних пленерів, виставок, арт-проектів, воркшопів та арт-терапевтичних практик в Україні, Польщі, Німеччині, Туреччині, на острові Кіпр. Авторка сміливих персональних проектів «Стовп за вікном» (2013), «Беріг-Оберіг» (2014), «Яблука на кілімках» (2015), «Свіжий дух (ВОЛЯ)» (2016), «БезГрішні» (2017).

Лєна Шторм (Олена Букія) – журналістка, поетеса, педагог, керівник медіаклубу «Молодіжне місто» на базі луцької бібліотеки-філії №10, учасниця літературної студії «Без меж».Авторка поетичної збірки «Авантюристка» (2013), учасниця творчого альманаху «Золоті струни сердець Донбасу» у рубриці гостей (2013), авторка сценарію музичної драми «Сучасні Ромео та Джульєтта на Майдані» (2014), укладачка збірки дитячих поетичних робіт «Батьківщино моя, будь навіки міцна і соборна!» (2015), а також авторка та співавторка кількох методичних розробок та публікацій з медіаграмотності та розробниця навчального інтернет-журналу для підлітків «YouthTown». Нагороджена відзнакою Всеукраїнського літературного конкурсу «Витоки» (2015), грамотою І ступеня та дипломом ІІ ступеня Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Леся Мартовича (2015 і 2016) та подякою Всеукраїнського конкурсу «Я – журналіст» за високий рівень підготовки юних журналістів. У листопаді 2016 презентувала читачам творчу програму «Я маю рими – вперті, бо живі!». Нині зайнята роботою над кількома новими рукописами.

Фото події – Олександр Паньковець, Валерій Панасюк

Докладніше про подію на сторінці Галереї мистецтв НСХУ https://www.volart.com.ua/ukr17/fiktsiya_vesny/

Марія Пилипчук

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі