Геральдичні нотатки. Три герби для Олики

Геральдичні нотатки. Три герби для Олики
  1. Новина відноситься до:

Давнє волинське місто Олика що далі, то більше фігурує в сучасній інформаційній сфері. То про нього фільм знімуть, то цінні артефакти минулого у підземеллях віднайдуть. Правда, любителі давнини і неліниві туристи про Олику знали завжди. Це місце притягує різних мандрівників і майже щодня тут лунають звуки їхніх цифрових «камер-обскур».

Олика є «жирним» пунктом з великим туристичним потенціалом. Це місто чи не найдовше на Волині зберігало давній самоврядний устрій, яким керував магістрат. Як пише дослідниця Оксана Карліна, олицьку ратушу закрили тільки в 1861 році.

Перша згадка про Олику походить з Іпатіївського літопису. Є кілька версій походження назви.

Важливий час в історії містечка – перша половина XVI століття, відколи приблизно на 400 років ним заволоділи Радзивілли. То був великий найбагатший рід Великого князівства Литовського, володіння якого розкинулися в різних куточках князівства, а потім і Речі Посполитої.

У 1564 році Олика отримала Магдебурзьке право. Ратуша, будівля головного самоврядного органу, існувала аж до другої половини ХІХ століття, коли згоріла і була розібрана.

За даними українського геральдиста Андрія Гречила, з середини XVI століття Олика мала такий герб: два мисливські ріжки на срібному полі. Один направлений вгору, інший – донизу.

Інший варіант олицького гербу з символікою Радзівіллів подає дослідник Володимир Панченко. На золотому полі  – чорний одноголовий орел, на грудях якого щит, який складається з чотирьох частин. В першій частині – три чорні ріжки на срібному полі, у другій – на лазуровому полі срібна підкова, на третьому – дві риби, на четвертому – шестикутна зоря з місяцем.

Панченко опублікував і відомості з роботи білоруського дослідника Анатолія Тітова.

«Сучасний білоруський дослідник А. Цітов опублікував віднайдений ним зразок печатки Олики кінця XVI ст. з такою символікою: у першій половині розколеного щита - коронований орел, у другій - три мисливські сурми. Обидві емблеми є елементами відомого з XVI ст. родового герба князів Радзивіллів (на золотому щиті - чорний одноголовий орел, увінчаний князівською короною; на його грудях - герб "Тромби", тобто срібний щиток із трьома чорними сурмами); як свідчать старі ілюстрації, зображення "радзивіллівського орла" прикрашало головну браму відомого Олицького замку»,

писав Володимир Панченко у журналі "Науковий світ" у 2007 році.

Сучасного затвердженого герба Олика не має.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Олександр КОТИС

Коментарі