Громада Брища - проти спорудження сміттєспалювальної печі
Заборонити спорудження сміттєспалювальної печі поблизу полігону твердих побутових відходів, що може становити загрозу для здоров’я місцевих мешканців, вимагає громада села Брище. Нагадаємо, що саме тут вже кілька десятків років знаходиться луцьке сміттєзвалище.
Про це йшлося під час зборів мешканців села Брище 21 жовтня.
Організувати збори вирішили у зв’язку з протестом проти розміщення поряд з полігоном твердих побутових відходів сміттєспалювальної печі. Так, наразі на місці майбутньої печі почали заливати бетоном фундамент. Людям фактично ніхто нічого не пояснює. Паспорту об’єкту на місці будівництва теж немає.
Як повідомив депутат Рокинівської селищної ради Олег Лукашевич, у квітні цього року брищани вже проводили збори, на яких і зібрали підписи проти спорудження сміттєспалювальної печі поблизу полігону твердих побутових відходів. Аналогічні збори відбувалися у селищі Рокині. Так, у Брищі зібрали 193 підписи селян, у Рокинях – 250.
А історія із зведенням сміттєспалювальної печі розпочалася кілька років тому. У червні 2015 року до Рокинівської селищної ради звернулось ТзОВ «Луцьк-Еко» про погодження звернення ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» щодо встановлення обладнання призначеного для термічного знищення твердих відходів на території нового полігону. Рішенням сесії заяву задовольнили і дозволили розміщення та монтаж вищезазначеного обладнання. ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» у визначені терміни не розпочали належні роботи по встановленню печі, а в квітні 2016 року ініціювало звернення до Рокинівської селищної ради про те, щоб дозволити встановити сміттєспалювальну піч в іншому місці – на території орендованої ними земельної ділянки, площею 6,1 гектара. Рішенням сесії цей дозвіл надали (8 з 15 депутатів проголосували за).
Зі слів учасників зборів, Рокинівська селищна рада проігнорувала думку громади, адже селяни не давали згоди на встановлення печі.
Депутат Рокинівської селищної ради Валентина Куць розповіла, що під час засідання депутатської комісії представник фірми, яка планує будівництво печі, повідомляв, що планують спалювати відходи тваринного походження, відходи з лікарень, отримуючи прибуток. Це підприємство планує укладати договори з іншими підприємствами, однак, не спалюватиме тверді побутові відходи з полігону у Брищі. Тобто, за таких умова його робота може призвести до утворення нового сміттєзвалища.
Учасникам зборів надали інформацію про те, що під час спалювання біологічних відходів (падіж худоби) очікується утворення та викиди в атмосферне повітря через труби таких основних забруднюючих речовин – азоту оксиду – 1,5 тонни на рік, діоксину сірки – 1,08 тонни на рік, оксиду вуглецю – 34,798 тонни, формальдегіду – 34 кілограми на рік. Так, оксид азоту – це газ, що має наркотичні властивості, впливає на оболонки дихальних шляхів, послаблює зір. Оксид вуглецю – газ без запаху, викликає спазми судин, біль у скронях та потилиці, знижує імунітет, може призвести до смерті людини. Діоксин сірки – газ, що викликає захворювання дихальної системи, очей, роз’їдає стінки легень.
Присутнім також зачитали інформацію Рокинівської селищної ради від 3 жовтня, надану в облдержадміністрації. У документі йдеться про те, що в 2008 році селищна рада ухвалила рішення про виставлення на аукціон земельної ділянки площею 6,1 гектара для будівництва заводу з переробки сміття. Земельна ділянка розташована за межами населеного пункту біля полігону твердих побутових відходів у селі Брище. В лютому 2016 року Луцька райдержадміністрація провела аукціон з набуття права оренди та уклала договір оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування заводу з переробки сміття терміном на 49 років з ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів», зареєстрованим у Київській області.
Під час сесії Рокинівської селищної ради 8 квітня цього року більшість депутатів проголосувала за погодження на будівництво та встановлення обладнання призначеного для термічного знищення небезпечних відходів. Пізніше, 10 липня, провели громадські слухання щодо об’єднання громад та будівництва вказаного обладнання. Остаточним рішенням було перенесення питання щодо спорудження сміттєспалювальної печі вже на розгляд об’єднаної Княгининівської громади, оскільки полігон межує із селами суміжної сільської ради.
У документі повідомляють про те, що, за інформацією керівництва, фірма виготовляє проектну документацію на будівництво заводу з переробки сміття. Відповідно до декларації про початок будівництва, ведуться підготовчі земляні та інші роботи зі встановлення дільниці термічного знешкодження, яке є однією з частин заводу. За оренду земельної ділянки в селищну раду надійшло 180 тисяч гривень.
Учасникам зборів радили організувати загальні збори за місцем проживання, де потрібно, аби понад 50% мешканців проголосували за заборону будівництва печі. Також дієвими методами називали колективне звернення в держархбудінспекцію Волинської області, прокуратуру, національну поліцію (щодо знищення лісу на території майбутнього будівництва), аби заборонити будівництво через суд. Частина радикально налаштованих учасників зборів наполягали на перекритті шляхів, що ведуть до ділянки, на якій відбувається будівництво.
У підсумку, учасники зборів вирішили делегувати своїх представників на засідання круглого столу, що відбудеться 25 жовтня у Луцьку об 11.00 в Палаці культури міста Луцька і куди запросили Луцького міського голову, директора департаменту ЖКГ міськради та директора КП «Луцькспецкомунтранс», яке обслуговує полігон твердих побутових відходів. Учасники зборів ухвалили рішення про заборону експлуатації нової черги полігону у зв’язку з поганим екологічним станом та заборону будівництва сміттєспалювальної печі. У разі, якщо думку громади не врахують під час засідання круглого столу у Луцьку, селяни мають намір перекривати автошляхи.