(Не)відомі волиняни: зірка кіно Тамара Мікош

  1. Новина відноситься до:

Тамара Вишневська народилась 20 грудня 1919 року в селі Варковичі на Дубенщині в українсько-польській родині. В сім’ї Вишневських, крім Тамари було ще дві молодші сестри.

У 1920-х роках родина Вишневських з Варкович переїжджає до Луцька, тодішнього центру Волинського воєводства. Батько Тамари, Сергій Аполлінарійович Вишневський, стає редактором двох українських газет: «Українська громада» і «Волинська неділя», редакції яких знаходились в Луцьку. Пізніше, за свою проукраїнську позицію він поплатиться тим, що буде ув’язнений до концтабору Береза Картузька, створеного польською владою для непокірних в 1934 році в місті Береза-Картузька.

Головна вулиця Луцька у тридцятих, де були найкращі фотосалони міста, популярні кінотеатри, клуби, кав'ярні, ательє

В Луцьку Тамара навчалась. Ще в шкільні роки вона розіслала свої фото до різних журналів і чекала запрошення. Продовжила навчання у Варшаві в драматичній школі. Паралельно виступала в танцювальному ансамблі Тетяни Висоцької.

Першим звертає увагу на талановиту дівчину німецький кінорежисер Пауль Вегенер, який 1935 року забирає шістнадцятирічну Тамару до Берліна, де вона стає акторкою кіно. Дебют в кіно відбувся в 1935 році, Тамарі саме виповнилось шістнадцять років. Успіх молодій актрисі принесли стрічки «Прокажена», «Ординат Міхоровський», «Дівчина шукає кохання», «Жінки над проваллям», «Троє гульвіс», «Дружина і дружина», «Крізь сльози щастя», «Дівчата з Новолипок», «Білий негр».  Перша роль робить Тамару Вишневську знаменитою і пізнаваною. Усього фільмографія акторки складається з тринадцяти картин, які припадають на 1930-ті роки.

Тамара Вишневська у тридцятих, фото з s-media-cache-ak0.pinimg.com

Тамара Вишневська у тридцятих, фото з s-media-cache-ak0.pinimg.com

Тамара Вишневська у тридцятих, фото з s-media-cache-ak0.pinimg.com

В 1930-х роках Тамара між зйомками в кіно активно навідувалась до міста Луцька, в якому проживала її сім’я та шкільні друзі. В Луцьку акторка багато фотографується із місцевими кіноглядачами та роздає автографи, про що писали навіть в тодішній місцевій пресі. З вітрин  луцьких фотосалонів на пішоходів дивились світлини молодої акторки.

В 1937 році Тамара під час зйомок у кіно знайомиться з продюсером фільму Владиславом Мікошом. Це було кохання з першого погляду. Владислав був старший на дванадцять років. Того ж року вони одружуються і них народжується донька Ірен.

З початком Другої світової війни родина Вишневських переїжджає з Луцька до Варшави.

Кадр із фільму «Дівчина шукає кохання» (1937). Фото з nitrofilm.pl

Кадр із фільму «Жінки над прірвою» (1938). Фото з www.nitrofilm.pl

Кадр із фільму «Жінки над прірвою» (1938). Фото з www.nitrofilm.pl

Кадр із фільму «Дівчата з Новолипок» (1937). Фото з guddipoland.deviantart.com

Тамара Вишневська (1937) Фото з fototeka.fn.org.pl

З початком війни кар’єра Тамари Вишневської як акторки закінчилась назавжди. Часто в своїх спогадах вона казала, що якби не наступ Гітлера, то вона б підписала контракт з Голівудом, який їй запропонували в кінці 1930-х років.

В часи війни сім’я Тамари була розділена. Вона з донькою перебувала в Чехословаччини, а її чоловік в таборі в Баварії. Рішення переїхати з Польщі до Чехословаччини належало Тамарі. Під час війни, завдяки своїм коштовностям Тамарі вдалось не померти з голоду, адже вона вимінювала їх на хліб та каву. В одному із інтерв’ю вона розповіла, що останній свій діамант вона обміняла на рідних, які знаходились в полоні. 

Лише в 1945 році вона об’єднались з чоловіком в таборі біженців, там Тамара допомагала, працюючи вчителем математики. Владислав почав працювати в Християнській асоціації молодих людей.

В 1950 р. завдяки допомозі Християнської асоціації молодих людей Тамара разом із чоловіком та донькою переїжджають на постійне місце проживання до США. Туди вони добирались на транспортному судні часів Другої світової війни General W. C. Langfitt. Відправлення було з німецького порту міста Бремергафен. Як спогад про дитинство та родину, Тамара привезла до США три речі – це різдвяні іграшки: ангела, зірку та срібну пташку.

Транспортне судно General W. C. Langfitt, 66.media.tumblr.com

Четвертого листопада 1950 року Тамара разом із родиною ступила на землю нового континенту, саме Рочестер був їх метою, хоча можливо, акторка все-таки надіялась продовжити свою кар’єру в Голівуді. Але цього не сталося. Решту свого життя колишня зірка кіно працювала перекладачкою в місті Рочестер, що розташоване в західній частині штату Нью-Йорк. Чоловік працював клерком.

Тамара Вишневська померла 1 квітня 1981 року у віці шістдесят один рік. Чоловік Владислав помер в 1990-х роках у віці вісімдесят сім років. Разом із чоловіком Тамара Вишневська похована на кладовищі Маунт-Хоп в Рочестері.

Сьогодні на Волині ще проживають родичі Тамари Вишневської.

В Рочестері проживає донька Ірена Райс та внучка Лінда. Ірен перебуває на пенсії, а Лінда працює графічним дизайнером Рочестерському бізнес-журналі.

Її красу порівнюють з легендарною Гретою Гарбо. Біографію акторки називають таємничою, адже інформацію про її життя вдалось збирати по крупинках із різних джерел.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Lodomeria (Тетяна Яцечко-Блаженко)

Коментарі