Легендарному Богдану Ступці сьогодні б виповнилося 75

Легендарному Богдану Ступці сьогодні б виповнилося 75

Сьогодні, 27 серпня 2016 року, гордості українського театру, українському актору театру і кіно, лауреату Шевченківської премії (1993, за головну роль у виставі «Тев’є-Тевель», за Шолом-Алейхемом), Народному артисту, Герою України (2011) – Богдану Ступці виповнилося б 75 років.

Сьогодні в Україні та за її межами вшановують талановиту, без перебільшення видатну людину, метра українського кіно, який підкорив серця мільйонів теле- та театральних глядачів. Богдан Ступка заявив світу про український кінематограф та отримав чимало міжнародних нагород.

Народився актор 27 серпня 1941 року в селищі Куликів на Львівщині.

За всю кар’єру актор виконав понад 100 ролей у кіно.

22 липня 2012 року Богдан Ступка після тривалої хвороби на сімдесят першому році життя помер о 6:45 у лікарні «Феофанія». 24 липня 2012 року у театрі імені Івана Франка відбулася церемонія прощання з актором. Як повідомив його син, Остап, причиною смерті став серцевий напад на тлі задавненого раку кісток. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

Еспресо.TV спробувало виокремити найбільш знакові моменти біографії великого українця, які зробили його улюбленцем мільйонів.

Театр

Богдан Ступка дитячі роки провів у театрі, тож і не дивно, що любов до нього проніс через все життя. Закінчивши драматичну студію при Львівському театрі ім. Марії Заньковецької, Ступка того ж року розпочав у ньому свою акторську кар'єру.

Львівському театру він присвятив 17 років, а з 1978-го перейшов до Національного академічного українського драматичного театру ім. Івана Франка. На його рахунку понад 100 театральних ролей, зокрема Король Лір в однойменній виставі за Шекспіром, Микола Задорожний в "Украденому щасті", цар Едіп у постановці за Софоклом.

Богдан Сильвестрович завжди викладався на повну, люди йшли в театр спеціально для того, щоб подивитися на гру цього видатного актора. Показово, що виставу "Тев'є-Тевель", яка була понад 20 років візитівкою театру Франка, у якій Ступка грав головну роль Тев'є, після смерті актора взагалі зняли з репертуару. У такий спосіб театр висловив пошану великому актору.

Художній керівник

Після смерті Сергія Данченка в 2001 році Богдан Ступка став художнім керівником театру Франка. У репертуарі з'явилися нові вистави, Богдан Сильвестрович запрошував до співпраці в театрі режисерів з Польщі, Канади, Грузії, Росії.

З 2002 року була втілена нова ініціатива Богдана Сильвестровича – експериментальна сцена "Театр у фойє". Цей новий театральний простір відкрив глядачам театр Франка з нового боку. Також з його подачі була відкрита Камерна сцена імені Данченка.

Кіно

В Україні та за її межами Богдан Ступка відомий за своїми ролями в кіно. За своє творче життя він зіграв у понад 100 фільмах та серіалах не лише українських режисерів.

Так, Богдан Ступка працював із Отаром ІоселіаніКшиштофом ЗануссіЄжи ГофманомРежисом ВарньєКірою МуратовоюСергієм БондарчукомВолодимиром БорткомПавлом Чухраєм,Дмитром Месхієвим.

Робота у картині Юрія Іллєнка "Білий птах з чорною ознакою", що отримала 4 престижні нагороди міжнародних конкурсів, стала дебютом для Ступки, поклавши успішний початок його кар'єрі в кіно.

Яскравою стала і роль у стрічці Єжи Гофмана "Вогнем і мечем", яка була добре прийнята в Європі. А картина франко-російського виробництва "Схід-Захід" номінувалася на "Оскар" у категорії "Найкращий іноземний фільм".

Маючи колоритну зовнішність, Богдан Сильвестрович часто і вдало втілював образи відомих історичних постатей.

Нагороди

Зрозуміло, що для такої людини, як Богдан Ступка, найкраща нагорода – це любов глядачів та задоволення від роботи. Утім, лише цим не обмежилося.

У 2008-му Богдан Сильвестрович отримав нагороду 3-го Римського міжнародного кінофестивалю за найкращу чоловічу роль. Престижну нагороду актор отримав за головну роль в українсько-польському фільмі "Серце на долоні" режисера Кшиштофа Зануссі.

У 2011-му в Італії став лауреатом премії Миколи Гоголя.

А ще у 1993-му разом з театральним колективом театру Франка Богдан Ступка став лауреатом Шевченківської премії. Присудили її за знакову для актора виставу "Тев'є-Тевель", яку вже не побачити в цьому театрі. Окрім цього, отримав багато нагород міжнародних кінофестивалів у Росії та російських кінофестивалів за ролі в кіно.

Богдан Ступка отримав два ордена "За заслуги" І і ІІ ступенів, два ордена Ярослава Мудрого IV і V ступенів, почесну відзнаку президента України, вручену йому Кучмою. За рік до смерті, в 2011-му, Богдана Ступку удостоїли звання Героя України, а лауреатом державної премії Довженка видатний актор став уже посмертно.

Міністр культури та мистецтв України

Встиг Богдан Ступка і попрацювати в парламенті. У 1999-2001 роки очолював Міністерство культури, яке тоді мало назву Міністерство культури і мистецтв.

Одним з досягнень міністерства за головування Богдана Ступки стало те, що Україна стала постійним учасником Венеційських бієнале – одних з найпрестижніших форумів світового мистецтва.

Але і будучи міністром, акторську діяльність Ступка не залишав.

Родина

Попри таку відданість роботі Богдан Ступка був взірцевим сім'янином. Усе життя він прожив з однією жінкою – Ларисою Корнієнко, яку боготворив. Неодноразово він наголошував, що, якби не вона, можливо, й не був тим, ким став.

Богдан Сильвестрович має сина Остапа та онука Дмитра. Обидва чоловіки обрали акторську діяльність. Родина відігравала головну роль в житті Богдана Ступки. Він умів знаходити час для найдорожчих людей.

Патріот своєї країни

Богдан Ступка знявся у багатьох фільмах різних режисерів. Чимало ролей зіграно і в російських стрічках. Але Богдан Ступка по-справжньому любив Україну: "Все прекрасно, але все чуже. Найкраще місце – це Київ".

Навіть отримуючи міжнародні нагороди, Ступка наголошував, що радий сприяти тому, щоб прославляти свою країну. З повагою ставився і до українського глядача, кажучи: "Український глядач - найкращий глядач у світі, і його вдячність і оплески є найкращою нагородою для акторів і меценатів. Ми - громадяни однієї країни, і обов'язок кожного - зберегти її культурне багатство. Вважаю, що люди, які допомагають в цьому, - патріоти України".