(Не)відомі волиняни: портретистка Валерія Тарновська

  1. Новина відноситься до:

Валерія Тарновська народилась 9 грудня 1782 року в родинному маєтку в Горохові, в родині шляхтича, політика та економіста Валер’яна Антонія Стройновського та Олександри Тарновської. В 1795 р. родина Стройновських отримала від Станіслава Понятовського у володіння Горохівський ключ, до складу якого входило сімнадцять сіл.

Початкову освіту Валерія отримала від занять з гувернантками та приватними вчителями, серед яких відомий археолог, історик та антрополог Вавринець Суровецький, який був членом Варшавського товариства приятелів науки. Другим вчителем був лікар, біолог, хімік та професор Віленського университету Анджей Снядецький.

Палац Тарновських в Горохові. Автор Наполеон Орда, kultura.malopolska.pl

Живопису Валерію протягом трьох років в Горохівському маєтку навчали італійський художник Констянтин Вілланего, мінітюарист де Гофлізе, французький портретист Вінсент Лессеуер. Перебуваючи в місті Римі, Валерія відвідує приватні уроки художників італійців Доменіко дель Фрате та Філіппо Джакомо Ремондіні, придворного художника княгині курляндської Доротеї Саган.

В віці вісімнадцяти років, Валерія одружується на своєму близькому родичу Янові Феліксу Тарновському, який був старший від неї на п’ять років й проживав у родинному маєтку Тарновських в Дзікові, біля м. Тарнобжег (сучасна Польща). У молодого подружжя в період з 1801 до 1819 рр. народилося восьмеро дітей. Семеро доньок на ім’я Kазиміра (1801), Розалія (1803), Яна Богдана (1805), Марія Феліція (1807, Валер’яна (1811), Розалія Вікторія (1814), Анна (1816) i наймолодший син Тадеуш Антоній (1819).

Народження та виховання дітей, не заважало Валерії займатись самоосвітою, творчістю та відвідувати цікаві лекції в європейських містах. У 1810 р. Валерія їде до Варшави, де відвідує заняття в літературно-художньому салоні. В період з 1824-1826 рр. Тарновська проживає в столиці Франції, там вона не лише займається живописом, а й відвідує лекції з історії професора де Ріо. Конспекти лекцій Валерії збереглися в ідеальному стані, кожен охочий, хто володіє французькою мовою, може їх вільно прочитати на сайті Польського державного архіву.

Фрагмент нотаток лекцій з історії професора де Ріо з Парижу (1825-1826 рр.). Конспект Валерії Тарновської, ank.gov.pl

Протягом життя Валерія Тарновська створила багато мініатюр портретів. В основному вона малювала на релігійну тематика або членів своєї великої родини. Як більшість відомих художників Тарновська мала свій підпис «V. T.». Основою для мініатюр слугувала слонова кістка, серед фарб, віддавала перевагу акварелі та гуаші. Найвідоміші роботи Тарновської це портрет Софії Чорторийської, Валер’яна Стройновського, Яна Тарновського.

Під час Другої світової війни мініатюри Валерії Тарновської розпорошились по музеях та приватних колекціях країн Європи. Сьогодні більшість мініатюр зібрано в музеї Тарновських в Дзікові (Польща). Інколи на інтернет-аукціонах з’являються роботи художниці, які може придбати кожен. В середньому представлені роботи коштують близько десяти тисяч євро.

Ще одним цікавим захоплення волинянки та її чоловіка було колекціонування картин, скульптур та книг. Описи колекцій сьогодні відомі для всіх бажаючих, адже знаходяться он-лайн на сторінці Польського державного архіву.

В Польщі існує товариство родини Тарновських. Вони мають свою офіційну сторінку. Там представлена волинська гілка Тарновських.

Бібліографічний список книг горохівської колекції Яна та Валерії Тарновських, зроблений в 1818 р. Титулка, ank.gov.pl

Список рукописів в горохівської колекції Яна та Валерії Тарновських, зроблений в 1818 р. Титулка, ank.gov.pl

Портрет Іоанни Грудзінської. Автор Валерія Тарновська, katalog.muzeum.krakow.pl

Портрет Софії Замойської з Чорторийських. Автор Валерія Тарновська (1803), pl.wikipedia.org

Портрет невідомої жінки. Автор Валерія Тарновська (1820). , www.wilnitsky.com

Портрет І. Чарторийської. Автор Валерія Тарновська (1820), www.wilnitsky.com

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко, Lodomeria

Коментарі