Kronika przeszłośći: 31 maja

  1. Новина відноситься до:

Tygodnik społeczno-polityczny «Przegląd Wołyński», 1 czerwca 1930.

Łuck. Przyjazd sióstr Halama. W dniu 3 czerwca r. b. odbędzie sie w Teatrze Miejskim występ sióstr Halama, najsłynniejszych w Polsce tancerek, gwiazd warszawskiego «Morskiego Oka». Prasa warszawska całe szpalty poświecą utalentowanym siostrom, nie szczędząc wyrazów dobrze zresztę zasłużonego uznania. Program ich przedstawienia obejmuje celujące kreacje z całego ubiegłego sezonu. Ubolewać należy, że siostry Halama zabawią u nas dzień tylko jeden, albowiem szczupła sala naszego teatru z pewnością nie zmieści wszystkich, którzy zechcieliby zobaczyć ten wyjątkowy spektakl. Przedsprzedaż biletów odbywa się w kasie Teatru Miejskiego.

Polski Czerwony Krzyż. Dnia 1 czerwca rozpoczyna się na całym obszarze Rzeczypospolitej, wielki Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Polski Czerwony Krzyż, czerpiąc swe zasoby materjalne wyłącznie z ofiarności publicznej, ze składek członkowskich i z rozprzedaży nalepek w urzędach państwowych, rozporządzą bardzo skromnemi funduszami, zaś obowiązki Polskiego Czerwonego Krzyża są ogromne. Ran opatrywanie i życia ratownictwo, — są to cele tak doniosłe, iż naprawdą nie potrzebują ani komentarzy, ani uzasadnień. Przypuszczamy, iż wystarczy przypomnieć naszym Szanownym Czytelnikom o tym szlachetnym «Tygodniu» i jaknajgoręcej nawołać ich do składania ofiar i do zapisywania sią w poczet członków.

«Widma przeszłości». Wyszło z druku, nakładem Towarzystwa Kresów Wschodnich, wysoce interesujące dzieło ś.p. Eugenjusza Starczewskiego p. t. «Widma przeszłości. Szkice historyczne». Dzieło to poprzedzone jest przedmową p. Bolesława Lutomskiego. Zycie i praca ś. p. Eugenjusza Starczewskiego są tak ściśle związane z Wołyniem, a zwłaszcza z Łuckiem, że oczywiście nie wystarcza tutaj zwykła wzmianka bibljograficzna. Skorośmy jednak otrzymali egzemplarz recenzyjny przed samem wyjściem numeru, notujemy jedynie ukazanie sie tego dzieła, któremu oczywiście poświecimy więcej miejsca w jednym z najbliższych numerów.

Reklama

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Олександр КОТИС

Коментарі