Луцька художниця Ірина Робак: дослідження на тему людської душі. ФОТО

Джерело: Інформаційне агентство Волинські Новини
  1. Новина відноситься до:

 

Презентація графічних творів Ірини Робак «Мій світ» відбулася 27 квітня у нижній залі Галереї мистецтв Національної спілки художників України. Ця експозиція, яка налічує більше 20 робіт, – перша персональна виставка художниці.

Коротко про авторку виставки. Ірина Робак народилася у 1978 році у Луцьку. Після закінчення Луцької художньої школи опановувала професію вітражиста у ВПТУ, потім навчалася на факультеті дизайну Луцького національного технічного університету. Працювала художником-оформлювачем на Луцькому автомобільному заводі (2001-2002), майстром ювелірної справи на ПП «Ваш ювелір» (2002-2010). У 2010 році зацікавилася технікою художнього валяння вовни і з того часу представляє свої вироби на численних етнічних фестивалях та ярмарках народного мистецтва. Графіка – ще одна сфера самореалізації мисткині, у якій вона відображає свої духовні і візуальні пошуки. Художниця опановує нові техніки, експериментує і досліджує виражальні властивості різних матеріалів.

«Тема, яку обрала мисткиня для авторського художнього викладу, є дійсно складною, філософською, – це тема людської душі», - сказав на відкритті експозиції голова Волинської організації НСХУ Володимир Марчук.

Володимир Марчук та Ірина Робак

Розпочинаючи спілкування з глядачами про свою експозицію, Ірина Робак розповіла про дві центральні роботи, які відображають основний зміст її пошуків. Це роботи «Смуток» і «Прах до праху». Їх об’єднує композиційно і тематично дослідження реального і безтілесного, таїнств народження і смерті. Образи матері і дитини на цих роботах - це не лише тривога матері за майбутнє своєї дитини у світі воєн і бід. Вони набувають символізму нескінченності життя та його продовження у наших нащадках.
 

Ірина Робак розповідає про свої роботи

«Мій світ – це світ емоцій і асоціацій. Фантазійні образи втілюють не крихку людську тілесну оболонку, а пошуки її безсмертної душі. А та душа живе за своїм циклом: вона зароджується, народжується, проходить свій земний шлях, прагне гармонії з іншими душами, знаходить її і втрачає, ловить миті щастя і глибоко сумує, мріє і розмовляє з янголами», – розповідає художниця про серію «Цикл життя», роботи «Ноша», «Медитація», «Рівновага».
 

Початок

Запліднення

Відхід

У своїй стилізації мисткиня використовує дуже прості матеріали - це роботи на папері, виконані кольоровою тушшю та олівцями. Серія «Цикл життя» представлена у традиційно чорно-білій техніці. Комбінації кольорів інших графічних робіт підпорядковані образності конкретної теми, вони продумані і лаконічні, створюють або контраст, або ж формують гамму відтінків. Звертають на себе увагу роботи, створені у зеленій кольоровій гаммі: «Земля», «В рай», «Тет-а-тет». Авторка використала тонований папір у холодному відтінку, працювала білою гуашшю, тушшю та олівцями. Ці роботи – не для споглядання-релаксу чи милування, вони налаштовують вдумливого глядача на певний психологічний екскурс у деталізовану фантазію мисткині.

Земля

В рай

Серед робіт експозиції є такі, що візуалізують інтимне спілкування чоловічої і жіночої душ. Це спостереження художниці за народженням магнетизму і взаємопроникнення емоцій («Спокуса»), переживань коханців («Тет-а-тет», «Зв'язок») гармонійності стосунків («Гармонія», «Рівновага Інь-янь») або ж навпаки – несумісності енергій («Несумісність»).
 

Тет-А-Тет

Спокуса

Гармонія

Роздуми про життя людини, його сенс, віру як опору у моменти випробувань – ось про це графічна робота «Ноша», символіка якої дуже промовиста і яскрава. «У кого слабка віра, для того ноша життя важка і безрадісна, - коментує авторка. – А когось не лякає ні важкість ноші, ні час, ні відстань. Бо віра його сильна».
 

Ноша

Художниця розповіла про те, що в період підготовки експозиції до огляду натрапила на поезію Юрія Шеляженка – збірку його творів «Душа - це людина в центрі буття», котра настільки словесно відобразила її візуальне бачення цієї теми, що виникла ідея супроводити графічні роботи поетичними рядками. Саме ця лірика стала асоціативним тлом для експозиції мисткині «Мій світ».

Істинна релігія душа, – мною створена,

Досвід мій – наука одноосібності,

Моя совість – моральні цінності,

Моя доля – це всесвітня історія,

Щедрість, лагідність – моя етика,

Незвичайність – моя естетика.

Я політику відкритої душі обираю,

Я будую економіку самодіяльності (із збірки Юрія Шеляженка).

Для мистця виставка його творів – не лише своєрідне оголення свого внутрішнього світу, бачення, думок і переживань. Це і спілкування з колегами і глядачами, можливість діалогу і зворотного зв’язку, висловлення зауважень, порівняння своїх здобутків із здобутками професіоналів.
 

Спогади



Тепло вітали Ірину Робак з відкриттям її першої персональної виставки родина, друзі, наставники, колеги-художники, шанувальники мистецтва. Квіти і слова підтримки - теж своєрідна оцінка роботи мистця. Неформально поспілкувалися глядачі із авторкою, використовуючи можливість презентації як нагоду безпосередньо поставити питання авторові та висловити свої враження.

Художниця Ірина Робак запрошує шанувальників мистецтва до огляду її виставки «Мій світ», що триватиме ще 3 тижні у нижній залі Галереї мистецтв НСХУ, вул. Лесі Українки 24а. Ви можете висловити свої враження про графічні роботи мисткині у книзі відгуків.
 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Марія Пилипчук

Коментарі