Як власноруч створити писанку до Великодня

Джерело: Волинські Новини
  1. Новина відноситься до:

Великодня, напевне, найбільше чекає християнський люд – дива Воскресіння Спасителя і дива воскресіння природи. Навесні в людини з особливою силою пробуджується творчий дух, натхнення до праці, спрага до життя. В Україні споконвіку був звичай на світлий весняний празник дарувати один одному розмальоване яйце. Воно символізувало Сонце, відродження життя.

Історія зберегла кілька легенд, у яких подано своєрідне осмислення ритуалу дарування великоднього яйця. Найпоширеніша притча про Марію Магдалину, яка, дізнавшись про Ісусове Воскресіння, пішла до кесаря Тиверія зі словами «Христос Воскрес!» і подала йому червону крашанку як символ воскресіння Ісуса Христа, як ознаку відродження християн до нового життя.

Про те, як власноруч виготовити великодню писанку, йдеться в матеріалі газети Волинські Новини № 12 від 21 квітня.

У давнину для виготовлення писанок треба було добути живий вогонь, що вважали найвищим чаром. Друга чарівна сила полягала в тому, що розписували яйце чистим бджолиним воском, натуральними барвниками. А майстриня сиділа на вивернутому кожусі.

Воду для фарбування набирали до сходу сонця, щоб була «не почата», доб­ре відстояна. (До речі, воду, в якій мили писанки, вважали цілющою. Її зберігали, зливали під дерева, кущі, щоб добре родили).

Нині ж, звісно, добувати живого вогню не треба, але у тому магічному ритуалі, у відблисках свічі, коли в хаті усе немовби завмирає в передчутті дива, таїться щось казкове...

Отож, аби створити вдома диво-писанку, потрібно зовсім небагато: кілька варених або видутих яєць (бажано білих, бо на них ліпше лягає фарба), писачки, серветки з тканини (або паперові рушнички) для висушування яєць, фарба (до неї варто додати ложку оцту, аби добре закріплювався колір). І, звісно ж, трохи фантазії!

Писачки доволі просто зробити з того, що є під рукою. Для цього згодиться кілька старих олівців, шпилька для волосся, шнурівка, невеличкий гвіздок із шапочкою. Олівець потрібно трохи надколоти (із незаточеного боку) і в щілину перпендикулярно вставити шнурівку (нею зручно малювати лінії та орнаменти), у інший олівець – ту частину шпильки, де є заокруглення (завдяки їй виходять чудові пелюстки квіток у вигляді витягнутих крапель). За допомогою шапочки гвіздка можна зробити яйце-крапанку.

Перед нанесенням візерунка яйце треба знежирити ганчіркою, змоченою в оцті. Контури орнаменту можна злегка нанести простим олівцем. Відтак берімося за писанку. Віск (тільки справжній бджолиний!) розігріваємо так: у прикріп­лену до дерев’яного брусочка вигнуту назовні алюмінієву ложку кладемо його, знизу встановлюємо свічку, запалюємо. Коли віск добре розігріється, можна братися за малювання. Писачок умочуємо в гарячий віск і акуратненько наносимо на яйце задуманий візерунок. Готову писанку кладемо у ємність із фарбою і чекаємо кілька хвилин. Відтак дістаємо яйце й викладаємо на серветку, щоб обсохло. Обтирати його не варто, бо фарба може змазатися.

Якщо хочете, щоб ваша писанка грала кількома барвами, запам’ятайте: фарбувати яйце треба від світлішого до темного тону. Скажімо, коли ви нанесли основний візерунок, можете покласти майбутню писанку в жовту фарбу. Нанес­ли наступну частину орнаменту – занурюйте у червону. І нарешті, коли вже домалювали все, що хотіли, – кладіть писанку в синю фарбу.

Тепер потрібно видалити віск, щоб «замальовані» барви було добре видно. Для цього запалюємо свічку, біля неї нагріваємо яйце, щоб віск розтанув, і обережно стираємо його. Тримати писанку потрібно не над полум’ям, а збоку, щоб вона не закіптявіла й не втратила кольорів.

Усе, наше диво готове!

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Оксана ГОЛОВІЙ

Коментарі