Чи призначатимуть директорів луцьких шкіл відповідно до закону

Джерело: Інформаційне агентство Волинські Новини
  1. Новина відноситься до:

Чергова сесія Луцької міської ради розглядатиме проект рішення Про внесення змін до положення про управління освіти. Та, очевидно, що гарячі дискусії під час засідання – неминучі, зважаючи на жваве комісійне обговорення.

Сьогодні, 21 квітня, згаданий проект рішення розглядали члени комісії міської ради з питань освіти, охорони здоров’я, материнства, дитинства.

Нагадаємо, у Луцьку вже багато років відпрацьована «вертикальна» схема призначення керівників: Луцький міський голова призначає начальника управління освіти, начальник управління освіти призначає директорів шкіл та завідувачів дитсадків, а ті, своєю чергою, призначають собі заступників і набирають вихователів та педагогів за погодження управління освіти.

Натомість, пояснює депутат міської ради, член фракції «УКРОП» Борис Смаль, в Законі України «Про освіту» вказаний інший порядок призначення. Зокрема, у пункті 4 статті 20 Закону йдеться про те, щокерівники комунальних навчальних закладів, «що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освіти за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування».

Тобто, кандидатури керівників навчальних закладів, які є комунальною власністю (школи і садочки), мають бути погоджені під час сесії Луцької міської ради. Однак, це в Луцьку не відбувається: така система створює передумови для здійснення адміністративного тиску на керівників закладів та творчого пошуку педагогів, вираження їх громадянської позиції.

Але управління освіти і профільні заступники міського голови доводять, що діюче положення про управління освіти і система призначень – законні, адже затверджені під час сесії попереднім складом депутатів.

Крім того, у міську раду надійшов лист за підписом директорів луцьких шкіл від Асоціації директорів України, у якому є заперечення цього проекту рішення.

Зокрема, прийняття змін до положення потягне за собою внесення змін до статутів всіх навчальних закладів міста. Крім того, погодження кандидатур директорів шкіл депутатами, на думку авторів звернення, посилить вплив політичної складової на вирішення кадрових питань.

«Але міський голова є представником однієї політичної сили. На даний момент міський голова призначає начальника управління освіти, обоє призначають керівників навчальних закладів. Саме зараз і є присутня політична складова. А в Луцькій міській раді - 42 депутати, 7 політичних сил, у жодної немає більшості. Якщо на співбесіді питають, чи ви підтримуватиме міську раду - це політика. Те, що ми пропонуємо - це демократія, а не політика», - коментує закиди про заполітизованість рішення Борис Смаль.

Мета цього проекту рішення, пояснює він, - приведення у відповідність законодавства положення про управління освіти.

Натомість, заступник міського голови Андрій Киця каже, що жодного порушення законодавства у нинішньому порядку призначення директорів – немає. Свої слова він аргументує тим, що згідно з Законом Про місцеве самоврядування міський голова має такі повноваження, посилаючись на статтю 5 цього Закону. Та Борис Смаль додав, що згадана стаття окреслює систему органів місцевого самоврядування, а не визначає міського голову органом самоврядування.

«Є принцип розподілу повноважень і стаття 54 Закону про місцеве самоврядування говорить про інші повноваження. Положенням про управління освіти визначено погодження кандидатів на посаду директорів шкіл міським головою. Порушень не було і нема. Натомість, якщо директорів погоджувати через сесію, то в нас можуть виникнути ситуації, що декілька років у школах не буде директорів, деякі школи будуть обезголовлені, а сесія може по півроку не збиратися», - відстоював свою думку посадовець.

Та Борис Смаль нагадав, що поки директор не призначений, школами можуть керувати виконувачі обов’язків, а сесії збираються щомісяця. Тож жодних перешкод та ймовірного обезголовлення школи – не може бути.

Фактично, обидва учасники обговорення апелювали до двох законів – Про освіту та Про органи місцевого самоврядування. Голова комісії Алла Надточій одразу ж взяла до уваги пояснення заступника міського голови, як єдино правильне, не згадавши, що є інша думка. А фрази про статті й закони прокоментувала, що, мовляв, вона не бачить перед собою тексту нормативного документу, а від усіх цих статей «голова заморочилась». Крім того, на її думку, нічого змінювати не треба.

«Не може вся Україна працювати неправильно. Я не вбачаю це рішення вкрай необхідним», - підсумувала вона.

Начальник міського управління освіти Олег Гребенюк переконував, що діюче положення про управління, в контексті призначення директорів шкіл, – законне. Мовляв, якщо це не так, то виходить, що директори шкіл нині призначені незаконно. Тому він відстоював також думку, що погодження під час сесії кандидатури директорів шкіл – недоцільно.

Урешті, члени комісії вирішили голосувати за проект рішення. Двоє членів комісії проголосували «за», двоє – «проти». Тож рішення комісія не прийняла. Та проект усе одно буде виноситися на розгляд чергової сесії.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі