На Волині екологи просять ввести мораторій на санітарну рубку дерев

Джерело: Волинські новини
  1. Новина відноситься до:

Оскільки часто санітарна рубка лісів є прикриттям для комерційної заготівлі лісу та завдає шкоди тваринам, внесеним до Червоної книги, ввести мораторій на санітарну рубку лісів екологи просять депутатів Волиньради.

Про це йшлося під час засідання постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів 4 березня, пише Інформаційне агентство Волинські Новини. 

Члени комісії розглянули звернення Київського еколого-культурного центру щодо екологічних проблем на територіях об’єктів природо заповідного фонду місцевого значення.

«У травні 2015 року був прийнятий дуже важливий природоохоронний закон «Про внесення змiн до деяких законодавчих aктів України щодо охорони бiорiзноманiття», завдяки якому були забороненi caнітарні рубки лiсу в заповiдних зонах об'єктiв природно- заповiдного фонду загальнодержавного значення - бiосферних заповiдникiв та нацiональних паркiв.

Рубки лiсу, i насамперед сантарні, як i очищення лiсу вiд захаращеності, завдають величезної шкоди видам тварин, рослин i грибiв, занесених до Червоної книги України та Списку Бернської конвенцiї», - йдеться у зверненні.

Автори документа звертають увагу на тривожну ситуацію, що склалася з рубками в об’єктах ПЗФ, де проводяться санітарні та інші рубки. Так, торік у Волинській області суцільні санітарні рубки були заплановані на 600 гектарах заповідних об’єктів.

«У результатi суцiльних санiтарних рубок, якi часто є звичайним прикриттям для комерційної заготiвлi лiсу, об’єкти природно-заповiдного фонду втрачають свою екологiчну цiннiсть i по cyтi вже не виконують своєї ролi з охорони бiорiзноманiття. Так, зі 1З8 українських територiй програми IBA (Important Bird Area - мiжнародна програма з охорони оселищ птахiв) 38 територiй (28%), через рiзнi суцiльнi рубки лiсу втрачають свою екологiчну цінність», - йдеться у зверненні.

Отже, депутатів Волиньради просять, за прикладом Київської облради, розробити та ухвалити проект рішення, що заборонятиме санітарні рубки, насамперед суцiльнi, в таких об’єктах ПЗФ, як заказники, заповідні урочища та пам’ятки природи.

Водночас, у листі Державної екологічної інспекції у Волинській області першому заступнику голови облради щодо цього питання йдеться, що протягом 11 мiсяцiв 2015 року Держекоінспекція провела 636 перевірок, до адмінвідповідальності притягнули 744 особи, наклали адміністративних штрафів на суму 101 123 гривні, нараховано збитків на суму 2 671 876 гривень.

Так, під час проведення перевірок Держекоінспекцією, встановили, що ДП «Цуманське ЛГ» та Шацький національний природний парк проводили лісогосподарські та санітарно-оздоровчі рубки за відсутності лімітів та дозволів. Цим підприємствам виставили претензії на добровільне відшкодування заподіяної шкоди у розмірі: ДП «Цуманське ЛГ» - 109 тисяч гривень (сплачено), Шацький національний природний парк – 11,7 мільйона гривень.

Своєю чергою, зі слів представників керівництва ВОУЛМГ, два роки тому санітарні рубки лісів законодавчо прирівняли до спеціального використання лісових ресурсів, що, мовляв, унеможливило утримання в належному стані лісові насадження на території об’єктів ПЗФ. Нараз 52 тисячі гектарів лісу потребують санітарних заходів, з них 30% - об’єкти ПЗФ. Вже впродовж трьох років санітарних рубок на об’єктах ПЗФ практично не здійснюють. Тому позиція ВОУЛМГ полягає у тому, що питання, підняте у зверненні – не на часі. Волинське ОУЛМГ вважає недоцiльним введення мораторiю на проведення санiтарно-оздоровчих заходiв в лiсах ПЗФ мiсцевого значення, «оскiльки це неминуче призведе до загострення лiсопатологiчної ситуацii в цiлому в лiсах областi».

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі