Луцькрада вимагає у Порошенка реформу з децентралізації

Джерело: Волинські новини

Звернення до Президента України щодо проведення конституційної реформи з децентралізації влади ухвалили депутати Луцької міськради.

Про це йшлося під час четвертої сесії міськради 24 лютого, пише Інформаційне агентство Волинські Новини. 

Як зазначають автори звернення, відверте занепокоєння викликають механізми, закладені у проекті змін до Конституції (прийняті у першому читанні), які спотворюють ідею децентралізації і розпочинають зворотний відлік всім позитивним процесам, які здійснювались за останній час.

«Зокрема, повноваження префекта зупиняти дію актів органів місцевого самоврядування створюють, по-перше, суттєві корупційні ризики, по-друге, роблять органи місцевого самоврядування повністю підконтрольними префектам. Адже запропонований механізм зупинки актів призведе до того, що органи місцевого самоврядування будуть змушені де-факто погоджувати всі свої акти з префектами.

Ще більше застережень викликає право Президента зупиняти «повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради», яке може застосовуватися на невизначений строк і необмежену кількість разів. Якщо таке право потрібне Президенту для боротьби із сепаратизмом, то навіщо тоді уся правоохоронна система? За фактом ж ця норма призведе до прямої залежності органів місцевого самоврядування від президентської вертикалі. Також її можна розцінювати як заочне звинувачення органів місцевого самоврядування у сепаратизмі», - йдеться у документі.

Депутат Григорій Пустовіт висловив декілька зауважень до тексту звернення. Так, він зазначив, що бюджетна децентралізація досі не проведена, її лише розпочинають втілювати. Також, на його думку, права місцевого самоврядування поки не відновлюються. Він пропонував надалі узгоджувати тексти звернень з керівниками різних фракцій міськради перед тим, як виносити їх на розгляд під час сесії.

Депутат Тарас Шляхтич зауважив, що документ виносили на розгляд погоджувальної ради і зауважень в голів фракцій не було.

Секретар міськради Юлія Вусенко зауважила, що міський бюджет отримує нові надходження, можливості місцевих бюджетів збільшуються. Реформа місцевого самоврядування, з її слів, проводитиметься комплексно, тож нині на місця передають певні послуги, які надаватимуть муніципальні органи, збільшується кількість функцій місцевого самоврядування.

«Ми є громадянами України, ми працюємо на користь громад та нашої країни, і тому категорично не підтримуємо ставлення до місцевих рад як до потенційних сепаратистів. В той же час для справжніх сепаратистів пунктом 18 Перехідних положень змін до Конституції запроваджуються «особливості здійснення самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області», які наразі є окупованими і підконтрольні ворогу», - зазначають автори звернення.

На думку Юлії Вусенко, наразі обмежується можливість роботи органів місцевого самоврядування, тому на часі таке звернення.

«Також велике занепокоєння викликає інститут «тимчасового державного уповноваженого», який у разі зупинення Президентом повноважень ради чи голови буде одноосібно керувати усіма виконавчими органами місцевого самоврядування. Ми бачимо велику небезпеку в такому одноосібному «правлінні» через відсутність відповідальності «тимчасового уповноваженого» перед громадою – навіть за 2-3 місяці цей управлінець матиме змогу завдати суттєвої шкоди інтересам громади.

Зважаючи на вищевикладене, звертаємося до Президента України та Верховної Ради України припинити запланований експеримент над органами місцевого самоврядування України та відкликати зміни до Конституції України, що прийняті у першому читанні.

Натомість закликаємо провести реальну конституційну реформу з децентралізації влади, якою, по-перше, необхідно зберегти конституційну цілісність та унітарність Української держави, а по-друге, створити реальні можливості для спроможного місцевого самоврядування і усунути ризики зловживання контролем за місцевою владою»,- йдеться у документі.

Депутати підтримали звернення.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі