Благодійні рахунки у школах та дитсадках: як це працює

Джерело: Волинські новини

Усі батьки знають, що таке грошова допомога у школах чи дитсадочках. Ілюзії про безплатну освіту немає, певно, ні в кого. Хочеться бути впевненим, що кошти витрачені прозоро і за призначенням.

Власне, тому батьківські комітети у навчальних закладах починають поступово відмовлятися від збору готівки, а натомість створювати благодійні фонди. Процес переходу від старого до нового підходу хоча і легкий з юридичного боку, втім, ментально перелаштуватися на новий лад батькам нелегко. Багато хто з них і не знає про таку можливість та переваги, які дають такі фонди, повідомляє Інформаційне агентство Волинські Новини. 

Причини цього різні: багато хто має стереотипні уявлення про роботу благодійних фондів, іншим нав’язали неправдиву інформацію про те, що закупівля товарів через юридичну особу затяжна, а декому з батьків й узагалі байдуже, що, певне, - найгірше.

Втім, швидкої зміни мислення ніхто й не очікує: лише позивним прикладом і досвідом можна буде зрушити бар’єри, аби дійти до того методу фінансової допомоги, якою користується розвинений світ.

Про те, що ж заважає викорінити існуючу систему збору коштів йшлося під час круглого столі, що його 19 лютого організував Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». На заході були присутні як представники міської ради, управління освіти, так і голови уже створених фондів при школах та дитсадках.

Усі учасники погодилися, що створення юридичної особи - благодійного фонду при школі чи дитсадку - це найкращий спосіб для того, аби забезпечити прозоре надання допомоги та витрату коштів батьків.

«Я - за створення благодійних фондів», - висловив свою позицію та, власне, міської влади новопризначений заступник міського голови Луцька Андрій Киця, який донедавна очолював 1-шу школу.

Такі фонди створюють своїм рішенням самі батьки. Вони діють як окрема юридична особа, а обіг коштів - можна легко відслідкувати. Реєстрація організації триває лічені дні, а передати досвід роботи, навчити працювати як юридична особа готові спеціалісти Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», які з нинішнього року активно працюватимуть в цьому напрямі.

Більше того, юридична особа, уклавши угоду, може розраховувати на лояльні ціни від оптових продавців, відзвітуватися можна буде за кожну копійку та й поповнення такого фонду можливе із різних джерел: готівкою на картковий рахунок, або ж безготівковим перерахунком.

Голова правління фонду «Тільки разом» Олександр Товстенюк переконаний: для того, аби допомога, яку надають батьки школам, була прозорою, ефективною і підзвітною, вона повинна надаватися у безготівковий спосіб. Тому важливо батьківським комітетам серед свого колективу обрати фінансово грамотну людину, яка зможе очолити процес діяльності фонду.

А міській раді, керівництву шкіл, оскільки вони публічно декларують приязне ставлення до створення таких фондів і безготівкового обігу благодійних внесків, вести роз’яснювальну роботу про процедуру створення таких організацій. Тим паче, що є відповідне рішення міської ради, яким рекомендовано такі фонди створити.

Керівник фонду розвитку школи №11 Наталія Гунько не шкодує про створення в закладі такого фонду. Більше того, певна жінка, діяти у цьому напрямку треба було ще п’ять років тому, аби рівень освіти школярів та матеріально-технічне забезпечення було в рази кращим.

«Наш фонд існує з 20 жовтня 2015 року, але переваги ми відчули вже. Справа в тому, що як юридична особа ми маємо право брати участь у конкурсі громадських ініціатив, тобто на умовах співфінансування втілити якийсь проект. Ми відслідковуємо і гранти, хоча поки що про це рано говорити. Фонд повинен рости і набирати темпи, мати грантову історію. Це питання треба було підняти 5-10 років тому, аби ми мали цю грантову історію. З тих коштів, які виділяє Євросоюз на різні проекти, ми беремо лише 36% від тої допомоги, яка могла би бути», - зазначає Гунько.

Вона додає, що батьки цікавилися грантовими проектами раніше. Втім, оскільки не було визначеної юридичної особи, брати в них участь було не можливо. За допомогою у створенні такої окремої юридичної особи батьків звернулися до Офісу розвитку кварталів, що їх ініціює Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». Оскільки один із проектів Фонду Ігоря Палиці покликаний саме сприяти створенню благодійних фондів при школах, проведенню відповідного навчання та роз’яснень: від того, з чого почати створення до того, яким чином вести податкову звітність.

Таким чином, учасники круглого столу дійшли усної домовленості про те, що навчальні заклади надаватимуть майданчик для зустрічі батьків та працівників Фонду «Тільки разом», який готовий сприяти інформаційній кампанії щодо розвитку фондів при школах і проводити відповідне навчання. А батьківські громади просять повідомляти, чи така домовленість діє і чи немає перешкод на цьому шляху.

«Ми будемо вчиняти адміністративні методи впливу на тих, хто вчинятиме перешкоджання співпраці», - завірив начальник управління освіти міської ради Олег Гребенюк.

До слова, переймати досвід у створенні благодійних фондів у Луцька мають бажання представники громади Львова. Така ідея і досвід обласного центру Волині їх зацікавили.

У квітні ж запланований черговий круглий стіл, під час якого учасники зустрічі – а саме ініціатор проекту Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» та представники міської ради - поділяться результатами роботи та, вочевидь, задокументують співпрацю офіційно.

 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі