Ціни на землю в Україні: що очікувати

Джерело: Voxukraine.org.
  1. Новина відноситься до:

Якщо в Україні співвідношення орендної плати та цін буде таким, як у ЄС, слід очікувати, що середня ціна на землю становитиме $2990 за гектар, від $1480 до $6030 за гектар, повідомляє Voxukraine.org. 

Як підрахували експерти, ціни на землю в Україні будуть істотно нижчими, ніж у більшості західноєвропейських країн, проте приблизно на рівні цін у Східній Європі. Про це, в рамках проекту "Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні" пише VoxUkraine. У більшості західноєвропейських країн ціни коливаються від 15000 до 30000 доларів за гектар, а в Східній Європі - від 1000 до 5000 доларів за гектар.

 


Джерела: Євростат, Savills, Національний статистичний інститут Болгарії, Центральне статистичне бюро Польщі, Німецька сільськогосподарська асоціація (DLG), Teagasc 

"Ціни схильні до збільшення, з найвищими темпами підвищення в період з 2000 до 2009 зафіксованими в Латвії, Румунії та Литві (71%, 62% і 47% відповідно) - нових членах ЄС", - пишуть експерти.
Найвищий розмір орендної плати зафіксовано в Данії, Ірландії та Нідерландах - понад $600 за гектар щорічно, а найнижчий у Литві та Словаччині - $54 та $26 за гектар відповідно. У більшості інших країн орендна плата становить близько $200 за гектар. В Україні орендна плата на землю у приватній власності коливалася навколо $75 за гектар перед знеціненням гривні, а в 2015 році становила близько $32 за гектар.

У VoxUkraine відзначають, що якщо в Україні співвідношення орендних ставок і цін буде таким самим, як у ЄС, слід очікувати, що середня ціна на землю буде складати 2990 доларів за гектар (з 95% довірчим інтервалом від 1480 доларів за гектар до 6030 доларів за гектар).

На думку VoxUkraine, розвиток ринку продажу сільськогосподарських земель в Україні буде визначатися двома основними факторами: доступністю кредитних ресурсів та переліком обмежень і спотворень, які будуть передбачені Законом про обіг землі.

"Нещодавно затверджені обмеження підтримки агровиробників і введення мінімального терміну оренди належать до факторів, які, ймовірно, будуть утримувати низькі ціни на землю. Однак з розвитком інфраструктури ринку земель та інші реформи земельних відносин та сільського господарства, ціни, ймовірно, виростуть до рівня інших східноєвропейських країн", - вважають в VoxUkraine.

При цьому, у випадку скасування мораторію на продаж землі доцільно чекати велику кількість трансакцій в перші 2-3 роки після відкриття ринку продажів (5-7%, залежно від наявності обмежень). "Причиною стане спекулятивний попит і спроби легалізувати раніше здійснені неформальні угоди", - пишуть експерти.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі