Показали документи УПА, знайдені в бідоні
Показали документи ОУН, які виявили в Мостиському районі Львівської області схованими у бідоні.
"Знахідку іменували відповідно до місця виявлення - Мостиський архів. Тож, 21 червня 2020 року Музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" отримав у своє розпорядження для опрацювання друковану продукцію часів "других совєтів", - повідомив науковий співробітник музею Віктор Сеницький.
Виявили пропагандистські матеріали, організаційні звіти, карти, інструкції та інші документи 1946-1950 років. Були агітаційні листівки у декількох екземплярах. Вони могли бути призначені для поширення серед населення. Невідомо, чому документи сховали під землею.
"Можливо, що хлопці загинули або потрапили у полон, можливо, щось інше завадило їм довести справу до кінця. Але сьогодні ми маємо нагоду на власні очі побачити історію з першоджерел, яку оберігав український чорнозем понад пів століття", - зазначив Сеницький.
Серед знахідок є привітання.
"Христос раждається! Українська Родино! В час, коли по цілій Україні шаліє дикий терор червоного сатрапа Сталіна, коли всі тюрми переповнені нашими ораторами, коли мільйони Твоїх братів позбавлені в цей день куска хліба, в час, коли по цілій Україні чути зойки мордованих по тюрмах та концтаборах, чути гук та клекіт скорострілів та розриви гранат, ти, українська родино, засідатимеш до скупої Святої Вечері", - йдеться в документі.
Знайшли запис, приурочений до ювілею створення та функціонування ОУН.
"Цього, 1949 року Організація Українських Націоналістів відзначає 20-річчя свого утворення і революційної боротьби проти польських, румунських, чеських, угорських, гітлерівських та московсько-більшовицьких окупантів України та їхніх агентів за національне та соціяльне визволення українського народу, за побудову на українських етнографічних землях Української Самостійної Соборної Держави", - проголошує документ.
У зверненні пояснювали роль Степана Бандери.
"ОУН під керівництвом Степана Бандери бореться за Українську Самостійну Соборну Державу, за систему вільних національних держав усіх народів світу, за демократичний лад та безклясове суспільство в майбутній незалежній Українській Державі. Основою українського безклясового суспільства буде, з одного боку, національно-державна і громадсько-кооперативна власність на основі знаряддя і засобів виробництва і, з другого боку, справжня, не більшовицька демократія в галузі політичного устрою", - писали автори документа.
Одна з публікацій дає поради з виховання дітей.
"Не карайте часто. Дитина може призвичаїтись до карання і воно перестане виховно на неї впливати", - було в цій пораді.
Документи зберігатимуться в Архіві Центру досліджень визвольного руху.






























Ще частина документів інформує нас про фінансові розрахунки ціни чеки решта числових значень, які ще які ще належить розлумачити.




Для того, щоб почати роботи зі знахідкою, спершу співробітники Музею, за можливості, розділили кожен аркуш окремо і переклали спеціальним папером, щоб той поглинув у себе всю вологу. Після того, як друковані та рукописні матеріали підсохнуть, їх відреставрують, відсканують та опишуть.
