Село Костюхнівка Маневицького району 100 років тому
У Першу світову війну село Костюхнівка Маневицького району було в епіцентрі головних подій.
У 2015 році експедиція волонтерів ДП «Волинські старожитності» виявила велике поховання в районі сіл Костюхнівка і Лісове. Також завдяки місцевому священнику з села Комарово поховання приїжджого з Росії, який помер у військовому госпіталі. Ці могили датуються 1915 роком.
В одному із тогочасних інтерв’ю волинський археолог, викладач СНУ імені Лесі Українки Олексій Златогорський зазначив, що на початку вересня 1915 року на Волинь прибули польські легіони у складі австрійсько-угорської армії і від 17 вересня до 10 жовтня тривали запеклі бої поляків з російськими військами в районі сіл Троянівка-Колки та Велика Медвежка.
Наприкінці ХІХ століття в селі Костюхнівка було 124 будинки і 709 жителів, дерев'яна церква, два водяні млини, сукновальня.
Під час Першої світової війни в районі Костюхнівки у складі австрійської армії перебували польські легіони Юзефа Пілсудського. Вже на четвертий день Брусиловського прориву 26 травня (8 червня) 1916 р. в районі Костюхнівки і Вульки Галізуйської (тепер с. Березина) тривали запеклі бої.
4–6 липня 1916 року біля села відбулася Костюхнівська битва – одна з найважливіших під час Брусиловського прориву.
Окрім фото, вдалося розшукати малюнок школи польських легіонів, яка теж знаходилась в Костюхнівці 100 років тому.