Вчені знайшли загадкові статуетки в похованні, якому 10 тисяч років 

Джерело: ГолосUA

Міжнародна команда з дослідницького проєкту Kharaysin archaeological team при проведенні розкопок в Йорданії виявила десятки дивних неолітичних фігурок, які перебували в похованнях віком близько 10 тисяч років.

Стаття про це відкриття опублікована в журналі Antiquity.

Знайдені статуетки датуються серединою дев'ятого тисячоліття до нашої ери. Ця епоха відома як ранній неоліт. У той час на Близькому Сході іконографія тільки почала поширюватися. Нове дослідження допоможе зрозуміти, як вона розвивалася.

Згадані вище поховання знаходяться на археологічній ділянці Харайсін в долині річки Зарка. Там працювала група археологів з Іспанії, Франції і Великобританії. Її очолював доктор Хуан Хосе Ібаньєс.

Виявлені артефакти зовні нагадують крем'яні знаряддя древніх людей. Однак більшість цих предметів були знайдені в похованнях, що не характерно для крем'яних знарядь. Учені припустили, що артефакти мали сакральне значення. Тобто їх навмисно поклали в могили разом з покійними при проведенні похоронних ритуалів.

Артефакти піддали ретельному аналізу. В результаті дослідники угледіли в них «людські форми». Верхня пара виїмок – це звуження для позначення шиї, а нижня – для позначення талії. Подібний «контур у формі скрипки» раніше спостерігався у двох фігурок того ж періоду, знайдених в Харайсіне і виготовлених з обпаленої глини. Це вказує на те, що артефакти є неолитическими статуетками. Кого саме вони зображували?

Є версія, що це були примітивні зображення божеств. У наступні періоди часу практика виготовлення антропоморфних фігурок божеств набула широкого поширення. Наприклад, в Європі в ході розкопок не раз знаходили фігурки «венер», вік яких обчислювався тисячами років.

Можливо, знайдені в Йорданії статуетки були результатами перших спроб створення божественних скульптур. До речі, всі неолітичні статуетки, знайдені цією місією, мають різні форми і розмірами.

У своїй статті автори пишуть, що артефакти могли бути культовими об'єктами, в тому числі «провідниками магії», які використовувалися при проведенні ритуалів. Але вони звертають увагу і на те, що частина знахідок була зроблена не в могилах, а в звичайних ямах.

Не виключено, що ці статуетки з якоїсь причини були викинуті. Наприклад, їх могли викинути після завершення обряду. Або ж вони були просто забраковані. Є і ще одне пояснення – фігурки могли використовуватися в якості дитячих іграшок або в якості наочних експонатів при навчанні ритуалам.

Відкриття також доводить, що у людей під час переходу до осілого способу життя і землеробства відбувалися «психологічні і соціальні зрушення». Зокрема, у них, ймовірно, з'явилися уявлення про потойбічне життя.