Львів, якого не повернеш: «Зелене око»
Немов підкреслюючи унікальність архітектурно – історичну, не бажають відставати, дивують, львівська природа та географічне розташування …
Від початку ХІХ ст. Снопківський пагорб з невеликим плато був відомий як місце відпочинку. Тут збудував резиденцію губернатор Галичини Фердинанд д’ Есте.
Саме із Снопківського плато розпочинає свій плин однойменний потік, який, зливаючись з іншими, творить потік Сорока, який в свою чергу зливаючись із Вулецьким потоком, започатковує русло Полтви. Колись джерела і потічки давали воду численним снопківським ставочкам, з яких залишився лише один – ” Зелене око “…
Реклама купальні ” Зелене око “, 1930 – ті роки
Популярна, проте невеличка купальня під мальовничо – загадковою назвою “Зелене око”, з пляжем і дерев’яним купальним будинком, була розташована в яру під Снопківським парком між сучасними вулицями Тарнавського та Кримською.
Локація купальні на сучасному плані міста
Купальню зводили і облаштовували за проектом архітекторів Рудольфа Польта та Рудольфа Рімера у 1934 – 1935 рр. Від початку “Зелене око” мало два ставки, – що існують дотепер, – утворені з джерела, яке витікало з – під Снопківської гори, на їх облаштуванні і базувався архітекторський проект.
Верхній ставок колишньої купальні, фото наших днів
В ході облаштування відпочинкової зони ставки дещо заглиблюють, сполучають між собою і облаштовують та впорядковують прилеглі ділянки загалом.
Власниками будинку купальні та ставів, на яких її облаштовано, була родина Малушинських. Цій же родині належів ампірний палацик при вул. Зеленій, 102.
Територія ” Зеленого ока “, фото 2017 рік
До нашого часу не зберігся будиночок купальні, він був споруджений у 1935 р. з дерев’яних конструкцій. Був одноповерховим, частина споруди мала два поверхи. Над першим поверхом була влаштована тераса з зовнішніми сходами обабіч. У Державному архіві Львівської області зберігаються проектні плани, за якими була збудована купальня.
Котеджна забудова територій парку, прилеглих до колишньої купальні, фото 2012 року
У 1959 – 1963 рр. закладається і облаштовується Снопківський парк – створено сад безперервного цвітіння на нижньому плато, висаджено близько 200 порід дерев та чагарників, а про стави колишньої купальні … забули …
Ще в середині 70 – х років минулого століття знаходились ентузіасти, що чистили озерця та зариблювали їх … Цілі родини відпочивали і засмагали тут спекотними днями …
В останні роки навколо колишньої купальні, яка перетворилась на звичайнісіньке болото, активно ведеться приватна забудова