У Китаї знайшли найдавнішу статуетку птаха
Європейські, ізраїльські та китайські археологи знайшли на території однієї із стоянок древніх людей в Китаї кістяну статуетку птаха, чий вік становить 13,5 тис. років.
Ця витончена статуетка заввишки приблизно 12 міліметрів відсуває появу перших скульптур тварин в Східній Азії на більш ніж 8500 років: від неоліту, коли люди почали вести осілий спосіб життя і обробляти землю, до палеоліту, коли панували мисливці-збирачі, відзначають автори відкриття.
«Статуетка Лінцзін — єдиний палеолітичний тривимірний об'єкт, вирізаний з обпаленої кістки і зображає птаха, що стоїть на постаменті», — пише міжнародна команда дослідників у своїй роботі.
«Це також єдине палеолітичне різьблення, для якого, завдяки власному станом збереження, фінальні етапи виробництва можуть бути детально задокументовано», — підкреслили археологи.
Аналізуючи статуетку і навколишні матеріали в чотирьох різних дослідницьких інститутах по всьому світу — включаючи Китай, Францію, Японію і США — вчені прийшли до висновку, що вона була зроблена між 13 400 і 13 200 років тому, всього в декількох сотнях кілометрів від того місця, де зараз знаходиться сучасний Пекін.
Орієнтація структури кістки статуетки передбачає, що це стародавній твір мистецтва було вирізано з кістки кінцівки ссавця, а кольоровий градієнт вказує на свого роду контрольований процес нагрівання, щоб сформувати кістку і стиснути її.
У той час як у статуетки, знайденої в Лінцзині, немає крил, автори говорять, що її контур, який показує невеликий хвіст, голову, горло, груди і живіт — не кажучи вже про чіткі відмітки, знайдених там, де повинні були бути очі - майже повністю відповідає такому у птахів.
Зокрема, за їхніми словами, схоже, що птах відноситься до загону Passeriformes (Горобцеподібні), який охоплює половину всіх відомих на сьогодні видів птахів.
«Наш аналіз показує, що художник з Лінцзині вибрав відповідні методи і вміло застосував їх, щоб точно відтворити різні анатомічні особливості горобиних», — пишуть автори роботи.
«Статуетка технологічно і стилістично відрізняється від інших екземплярів, знайдених в Західній Європі і Сибіру, і вона може бути відсутньою ланкою, простежується походження китайських скульптур в період палеоліту», — стверджують вчені.
Додамо, в кінці 2019 року археологи, що працювали в Індонезії, запевняли, що виявили найраніший твір мистецтва з сюжетом. Історія «розказана» червоним пігментом на стіні печери. Сцена, в інтерпретації вчених, показує надприродних людей, які полюють на диких тварин.
Люди, що жили на острові Сулавесі, намалювали це зображення свиней і рогатих тварин ще 44 000 років тому. Тварин оточують люди або схожі на людину фігури. Цей твір мистецтва на тисячі років старше печерного мистецтва в Європі.
Стародавні жителі Сулавесі, подібно до європейських печерних художників, малювали багато диких тварин. На вапнякових стінах тварини виглядають більшими, ніж інші персонажі. В одному епізоді ці фігури групуються перед биком. Вони, здається, протистоять тварині. Лінії з'єднують їх стрілецьку зброю з грудьми буйвола.
«Це досить дивно. Це оповідальна сцена, і ми вперше бачимо це в наскальном мистецтві», — сказав автор дослідження Максим Оберт, археолог з Університету Гріффіта в Австралії.