27 років тому вийшов на екрани культовий фільм Спілберга
Фільм Стівена Спілберга "Парк Юрського періоду" вийшов на екрани 9 червня 1993 року. Знятий за мотивами однойменного роману Майкла Крайтона. Твір зацікавив американських режисерів ще до його публікації 1990 року. За екранізацію автор зажадав $1,5 млн гонорару. Зняти "Парк Юрського періоду" також хотіли Річард Доннер, Джо Данте, Тім Бертон та Джеймс Кемерон. Спілберг подав заявку за кілька годин до Кемерона і заплатив на $500 тис. більше за бажання Крайтона. Він найняв Крайтона для адаптації свого твору. Остаточний варіант сценарію написав Девід Кепп. У ньому була відсутня велика частина сцен насильства з роману, а також зроблені численні зміни в характерах героїв. Саме Кепп створив фінальну версію, що визначила остаточний сюжет фільму.
У центрі сюжету фільму - історія вигаданого Туманного острова, на якому вчені створили парк розваг із клонованими динозаврами. Через диверсії одного співробітника динозаври вириваються на волю. Технічний персонал і відвідувачі намагаються врятуватися від неминучої загибелі. Для моделювання тварин Спілберг запросив Стенлі Вінстона - автора візуальних і технічних спецефектів у фільмах "Термінатор", "Чужі", "Едвард - руки-ножиці", "Трансформери" та інших. Його роботи потім комбінувалися з комп'ютерними спецефектами, створеними компанією Industrial Light & Magic.
Зйомки стрічки почалися в серпні 1992 року і пройшли на Гаваях, Домінікані і в студійних павільйонах у Каліфорнії. У процесі ураган пошкодив декорацію, де мали знімати смерть героя Семюела Джексона, тому в фільмі його було вбито за кадром. Проблемою стали сцени з динозаврами під дощем, бо від вологи аніматронні фігури переставали працювати як слід і між дублями їх сушили феном. Особливу винахідливість довелося проявити у сцені зі склянкою води в машині, що брижить колами через кроки тиранозавра. У підсумку результату досягли за допомогою гітарної струни, яку натягнули всередині машини і смикали: вібрація спричиняла необхідні брижі.
"Парк Юрського періоду" отримав безліч позитивних відгуків від кінокритиків. У світовому прокаті стрічка заробила $914 млн і стала найуспішнішою на той час. Сьогодні вона посідає 11-те місце серед найкасовіших фільмів у світовому прокаті і 17-те - за зборами в США.
Препродакшн "Парку Юрського періоду" тривав 25 місяців, тоді як зйомки вклалися у 99 днів. Вони завершилися 30 листопада 1992 року - майже на 2 тижні раніше терміну.