Курорт у Козині на Волині в XVIII

Курорт у Козині на Волині в XVIII Фото: колаж Наталії Фіть
  1. Новина відноситься до:

Історія Волині містить ще багато «білих плям», які варто буде дослідити дослідникам та краєзнавцям. Сьогодні пропонуємо нашим читачам поглянути на раніше невідоме зображення одного волинського курорту.

Цим малюнком XVIII ст. поділилась в мережі фейсбук Наталія Бондар, заввідділу стародруків в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. Саме вона віднайшла зображення курорту мінеральних вод, який існував у XVIII ст. в селі Козин на Волині. Сьогодні це село входить до складу Радивилівського району Рівненської області.

Малюнок вражає, адже на ньому ми бачимо висококласний по тогочасних мірках курорт, який міг би існувати десь в Франції, чи Італії.

Зображення є гравюрою авторства Адама Гочемського, яка була видана в місті Почаєві на Тернопільщині в 1782 році.

 

Курорт у Козині на Волині, 1782 рік

 

 Цікаво, чи залишився зараз слід від тогочасного курорту? В коментарі до зображення відома мистецтвознавець та уродженка села Козин Діана Клочко розповіла цікавий факт про курорт мінеральних вод: «Є у рідному селі острівець посеред річки Пляшівка, має місцеву назву - "Замок". Дійсно, стояв там колись справжнісінький замок пана Тарнавського, що його штурмував ще Богун, коли втікав після битви під Берестечком. Був його власником і один з Потоцьких, який запрошував до замку на гостину Станіслава-Августа Понятовського. Певно, саме тоді ці «мінеральні води», з павільйонами і теренкуром, й були зафіксовані... Я застала дитиною наступне: після Другої світової зробили там місце для купання, бо острівець був весь нашпигований норами, де раки жили, і їх з тих нір мішками витягали та й з пивом із старої чеської броварні у Вовковиях тут же варили і їли. А навпроти мальовничого острівця у 60ті туберкульозну лікарню влаштували, саме тому, щоб їм добре дихалось як казали «за замком»».

 

Руїни Козинського замку і костел у Козині – з малюнка ХІХ ст

Домініканський костел в Козині, міжвоєнний період

 

Можливо на курорті в Козині відпочивав  останній польський король Станіслав ІІ Понятовський. Адже він перебував в Козині в гостинах у  Тарнавського у 1787 році. Про це пише у своєму дослідженні Володимир Ящук, член Національної спілки журналістів України.

В 1787 році до  Яна Тарновського завітав з почесним візитом Станіслав II Август Понятовський – останній польський  король. Відомо, що в козинському палаці була вражаюча галерея ікон і бібліотека старовинної класики.

В наступних публікаціях будемо продовжувати розповідати історію курорту в Козині.

 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Коментарі