У 1932 в СРСР оголосили «Безбожну п'ятирічку»

Джерело: Gazeta.ua

"Безбожну п'ятирічку" оголосили в СРСР 15 травня 1932 року. Ім'я Бога мали забути в країні до 1 травня 1937-го.

Поширена теза про те, що гасло встановили офіційним державним декретом, а підписав його Йосип Сталін не знаходить підтвердження. Воно виходило від громадської організації "Союз войовничих безбожників", що не входила до партійної структури.

Організація здійснювала велику роботу з пропаганди атеїзму. Ще у 1930 році учасники підтримали сталінську суцільну колективізацію, заявивши що "її успішний процес пов'язаний з ліквідацією частини церков".

Значного посилення організація СВБ здобула після XVII Всесоюзної партконференції, що проходила у 1932 році. Тоді партійці визначили основні завдання 2-го п'ятирічного плану розвитку народного господарства, взяли курс "на побудову безкласового свідомого і активного соціалістичного суспільства" та ліквідацію капіталістичних пережитків. Саме в останньому "Союз войовничих безбожників" вбачав і релігійні переконання.

За планом, що вперше був описаний дослідником Микитою Струве у 1967 році, на початку "п'ятирічки" у СВБ хотіли закрити усі церкви, молитовні, синагоги і мечеті, до 1933-34 років мали зникнути усі релігійні уявлення, прищеплені літературою та родиною, до 1934-35 років - країна та молодь мала бути цілком охоплена антирелігійною пропагандою, до 1936 мали зникнути останні церкви та всі священослужителі, а у 1936-37 роках релігія мали бути вигнана з самих затишних куточків.

Держава не перешкоджала діяльності безбожників та їхніх ударних бригад у реалізації цього плану. Лише у православній церкві було закрито 70 єпархій, 95% церков, заарештовано 40 архієреїв. Часто священників розстрілювали чи засилали до таборів.

Попри усі відчайдушні та жорстокі спроби розправитися із релігією, перепис населення 1937 року показав, що 1/3 городян і 2/3 селян залишилися віруючими. Матеріали перепису та визнання невдачі кампанії не публікувалися до 1990-х років.