Виявили надгробок першопоселенця Маріуполя
У Маріуполі на "Старому кладовищі" знайшли найдавніший надгробок греків-першопоселенців. Він належить Гавриїлу Сахаджи та датується 1834-м.
Знахідку виявив директор громадської організації "Архі-Місто" Андрій Марусов. Це 1,5-метрова кам'яна плита із написом ΓΑΒΡΕΗΛ СΑΧΑΤΖΙ. До її розшифровки долучилися провідні спеціалісти з грецької філології - директор Центру елліністичних студій при Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка Андрій Савенко і завідувачка кафедри грецької філології та перекладу Маріупольського державного університету Юлія Жарікова, йдеться на сторінці організації у Facebook.
Датування плити ґрунтується на дослідженні переписів приазовських греків - "ревізських казках". Там знайшли ім'я Гаврила Кирилова Сахачі. Чоловік народився 1763-го і помер в 1834-му. Його нащадки простежуються за метричними книгами маріупольських церков до кінця XIX ст. Ім'я дещо відрізняється від надгробного напису, бо, імовірно, для приазовських греків мова материкової Греції не була рідною.
У 1778-80 роках близько 30 тис. православних греків, грузин, вірмен і волохів були переселені з Кримського ханства у Приазов'я за наказом російської імператриці Катерини II. У Маріуполі оселилися більше 2 тис. греків. Їм була надана значна автономія. У 2020 році Федерація грецьких товариств України відзначає 240 річницю цієї події.
Імператриця Катерина II маніфестом оголосила про анексію Криму, півострова Тамань та Кубані 19 квітня 1783-го. Втручатись у внутрішні справи Криму Російська імперія змогла внаслідок переможної війни із Туреччиною 1768-1774 років. Постійні повстання проти російського ставленика стали приводом до залучення додаткових російських військ на півострів, які під командуванням Олександра Суворова організували насильну депортацію християнського населення.