«Горожан», «Рож», «Огорожа» чи «Рог»? 6 версій походження назви «Рожище»
У квітні 1598 року місто Рожище отримало магдебурзьке право і власний герб ‒ «печать міську два хрести».
«Горожан», «Рож», «Огорожа» чи «Рог»... Існує чимала кількість версій, чому містечко носить саме таку назву. Досі достеменно невідомо, від якого слова отримала свою трансформацію назва, пише Мирослава Бродосюк на сайті Район. Історія.
Версія перша
Могла відбутися трансформація слова «горожанин», тобто мешканець «города» чи «городища» до теперішньої назви. На перший погляд, що може бути спільного між «горожан» і «Рожище». А спробуйте повторити кілька разів ці слова, і ви помітите цю схожість.
Можливо, саме так вчинив у минулому якийсь пан, проїжджаючи цими краями?
Версія друга
Заслуговує на увагу думка, що назва «Рожище» могла виникнути від слів «ріг», «рог» і похідного від них «рожище».
Версія третя
Найбільш поширеною і відомою є саме ця версія. Оскільки здавна Волинь була краєм хліборобським, тут вирощували зернові культури, які узагальнено називали «рож».
Колись понад річкою Стир рослии жита. І одного разу тими краями проїжджав пан. Його наскільки вразила ця краса, що він не стримався і викрикнув: «Ох какое ржище!».
Версія четверта
Схожою до попередньої є ще одна цікава легенда про походження топоніму.
Колись цими мальовничими краями у літню пору року проїжджав один князівський урядник. І саме у той момент цвіли дуже красиві квіти. Проїжджий наскільки був зачарований і вражений їх красою, що вигукнув «Ружи ще! Ружи ще!» (від слова «ружа», яким називали тоді квіти мальви та шипшини).
Версія п'ята
Отож, відповідь така: місто було «загорожою», і цим воно нічим не відрізнялось від багатьох інших сіл і міст, які були «городищами».
Версія шоста
Також історики та науковці пов’язують топонім «Рожище» із старослов’янським словом «роща». Роща – це невеликий листяний ліс або невелика ізольована група дерев.
Версій є багато і кожна з них так чи інакше пояснює походження назви міста Рожище. Можливо, колись можна буде точно сказати, яка з них все ж є достовірною.