Мальовнича Рівненщина: замки, яким не судилося зберегтися до наших днів

Тараканівський форт називають ще Новою Дубенською фортецею. Споруда, зведена в XIX столітті, знаходиться в селі Тараканів, Дубенського району. Після другого розділу Польщі, ця територія увійшла до складу Російської імперії, і для зміцнення кордонів було вирішено побудувати тут фортецю, яка служила б оборонним пунктом на дорозі з Кременця і Радзівілова. На будівництво будівлі було виділено понад 60 млн. рублів, однак форт ніколи не використовувався як оборонна споруда. Згодом його перетворили в склад, пізніше – в тюрму. У роки Першої світової війни Тараканівський форт використовували австрійці, які його і зруйнували. І хоча сьогодні від форту залишилися тільки руїни, туристів тут завжди багато. Однак, невідомо  скільки ще зможе простояти споруда, сьогодні  вона знаходиться в аварійному стані.

Новомалинській замок – це оборонна фортеця, яка була побудована в кінці XIV століття. Після того, як князь Свідригайло по всім вимогам часу перебудував її на кам’яну. Фортеця використовувалася в основному як мисливська. Через те, що замок перебував в пустельній місцевості – отримав назву «Глухий». Пізніше він став резиденцією родини Малинських –подарунком від Свідригайла. Будівлю було зруйновано під час Другої світової війни. Сьогодні, в селі Новомалин Острозького району можна побачити залишки північної, західноїій і південної веж, каплиці, частини палацу і оборонних стін. Хоча, в мальовничому накопиченні руїн, важко розгледіти детальне планування. На місці невеликого парку, спускаючись  під терасами до річки, залишилося невелике озерце і кілька старих дерев.

Корецький замок був зведений князями Острозькими в першій половині XIV століття. За іншою версією, його побудував Дмитро Ольгердович, засновник роду Корецьких . У ХVI столітті Богуш Корецький, на місці дерев’яної фортеці, побудував кам’яний замок, який потім істотно перебудовувався  ще кілька разів. Після останніх змін в 1780 – х роках, ініціатором яких вже був інший власник – князь Чарторийський, в архітектурному оформленні з’явилися світські риси, і замок став палацом. Після жахливої пожежі 1832 р. замок так і не відновили. Збереглися лише руїни – залишки надбрамної вежі і зовнішніх стін, а також  –  загадкові підземелля.

Замок Чарторийських, що знаходиться в Клевані, був побудований, звичайно ж, князями Чарторийськими. Він височіє на трикутному пагорбі над річкою Стубла, водами з якої в давнину наповнювався рів, що оточував будівлю. Замку  довелося чимало пережити. В XVI– XVII століттях він пережив  численні набіги  монголо – татар. Після декількох перебудов споруда втратила оборонне значення і була передана колегії єзуїтів – так вирішив вчинити Юрій Чарторийський, прийнявши католицтво. Коли місто Клевань опинилося під владою Австрійської імперії в 1773 році, замок став порожнім. Тут ніхто не жив більше 40 років. Згодом,  в будівлі відкрилася польська школа. За часів Першої світової війни замок був зруйнований. Насправді його ще можна відновити, але це коштує неймовірних зусиль…

Губківський замок, в селі Губків Березнівського району, – одному з найдавніших поселень у регіоні. Він розмістився на мальовничому березі річки Случ, на високій гранітній скелі. Замок, побудований князем Семашко, проіснував недовго – всього з 1613 до 1708 року. Він був зруйнований шведами і більше не відновлювався.

Тайкурський замок в Рівненській області з’явився в кінці XVI століття. Перед цим на його місці знаходилася дерев’яна фортеця. Побудував його Юрій Вишневецький. Як і всім замкам Рівненщини, цьому також судилася непроста доля – постійна зміна власників і фатальна пожежа 1825 року. Ще через 50 років його майже повністю розібрали на будматеріали. Частково збереглася лише Південна вежа, котра досягала  30-ти метрів у висоту і виконувала функцію вартової. Залишки замку сховалися на пагорбі, а шлях до них пролягає через непрохідні хащі.

Джерело: weloveua