З глибин волинської говірки

Колоритні народні перекази уродженців Волині початку ХХ століття про те, звідки походять їхні терени, як видно, припали до душі ласкавих читальників. Відтак нині подаємо ще декілька таких-от лінґвістично «смачних» історій.

Галина Рубаха, 1915 року народження про село Сільце Горохівського району: «»Колись в нашуму силі були удні ліси і вудилось дуже багато різних пташок. Люди рубили для них сільця, ставили палке і заплутували їх мутусками. Їх було кругом дуже багато і пташке пупадалися в ті сільця. Чириз те сило звеця Сільце».

Єфросинія Кривенька, 1912 року народження про село Шклінь Горохівського району: «Люде мляли, що назва Шклінь йде від того, шо в селі був склозавод, котрий рубив шкло для гукон. І людей, шо жили кругом, звали шклінцями. Нихто вже ни пам’ятає того заводу, а назва зусталась до тої пури».

О. І. Фіть, 1910 року народження про село Щенятин Іваничівського району: «Колись, ще давно в нашому селі був пан. Мав великий маєток, багатий був. І було в того пана двоє синів. Пан уже був старей і слабей. Коли він вмерав, то попросив  синів, шоб вони жиле разом, не сварились. Батько вмер. І не довго було тої злагоди в братив. Вони зразу після смерті батька почали сваритись, жертись, як щенята. Нияк не могли поділитись багатством. Після тих сварок один син пішов жити за ричку. І, напевно, від того почали звати Великий Щенятин. А той, що за ричкою – Малий Щенятин».

Іван Ройко, 1921 року народження про село Городище Луцького району: «Ну колись розказували старши люде, шо село наше, Городище, заснував якийсь князь, як воєнний городок. Воно було огорожане таким полином з землі, ше й зарика той полин є. Кажут на його Вал. За тим насипом одразу тикла річка Стрина. Правда, теперика, на тому місці єден рув зостався. Так як той городок був огорожаний, то й татари туди не заходили. Ну й там постоянно стали жити люде. Али чи якось на тих людей, що там жили, напав мор. Багато з тих людей, шо там жили, переселилися на вище місце, ну й так стало село Сильно. А тиї, шо зостались там, жили собі. Ну й так створилось наше село».

Джерело: Шкляєва Н. В. Волинські села в народних переказах. – Луцьк : ВМА «Терен», 2011.