Англієць розповів, як знайшов золото на затонулому радянському кораблі
Британські водолази вперше розповіли про підйом радянського золота із затонулого крейсера "Единбург", що входив до складу конвою PQ14.
Корабель підбив німецький підводний човен U-456 у квітні 1942 року під час походу з Мурманська до Великої Британії. На його борту було 90 ящиків із золотом, яким Радянський Союз розплачувався за лендліз, повідомляє The Times.
Корабель лежав у Баренцевому морі на глибині 250 м.
1981 року уряди СРСР і Сполученого Королівства організували операцію з підйому зливків. Одним з її учасників був водолаз Дугі Метсон. Він виявив основну частину золота.
Протягом декількох тижнів занурення до уламків "Единбурга" не приносили результату. Крейсер обстежили в умовах майже нульової видимості. Потім хтось знайшов один зливок, а потім Метсон наткнувся одразу на кілька брусків. Він виявив відсік із дорогоцінним вантажем.
"Усі частини корпусу корабля було вкрито мазутом. Я намацав ящик, зміг відкрити його і направив ліхтар. У ньому все засяяло. Це було чисте 99,99-відсоткове російське золото", - розповів Дугі Метсон.
Протягом 4 годин він витягнув із крейсера 40 зливків. Це стало найбільшою кількістю золота, піднятого за одне занурення в ході тієї експедиції.
Роботи тривали 6 тижнів. Дії водолазів ускладнювало те, що ящики зі зливками перебували серед боєприпасів.
"Якби ми торкнулися снарядів, то це був би кінець всієї історії. Там були снарядні ящики, дуже схожі на ящики з золотом. Найбільше враження справили два перших занурення - опиняєшся перед величезним кістяком загиблого судна, трохи повертаєш голову і бачиш націлені прямо на тебе корабельні гармати", - згадує водолаз.
З 465 зливків вдалося витягти на поверхню тільки 431 штуки. Решта залишилися всередині "Единбурга". Вартість піднятого скарбу за сучасними мірками оцінюється в 200 млн фунтів стерлінгів. Більшу частину видобутку розділили СРСР і Велика Британія.