90 років тому Ґанді очолив «Соляний похід», який охопив 5 млн індійців
Індійський філософ, провідник Магатма Ґанді і 79 його прихильників 12 березня 1930-го вийшли з міста Ахмадабад в Західній Індії. Протестували проти монополії британським урядом на сіль – джерело заробітку бідних індусів. Після "Соляного походу" Ганді у Індії почалась компанія непокори проти влади Британської імперії, колонією якої була на той час Індія.
Сіль виробляли на західному узбережжі Індії понад 5000 років. Цю сіль збирали і продавали селяни. Аби не втрачати прибутки - британський уряд прийняв "Закон про сіль". Державні компанії могли її виробляти і продавати, всі інші – сплативши величезний податок – 4000 тисяч рупій. Сотні тисяч найбідніших індусів втратили роботу.
При народженні Ґанді (1869 - 1948) назвали Мохандасом Каранчандом. У 45 його почали називати Махатмою, що означає "просвітлений", "святий". Отримав юридичну освіту в Лондоні, розмовляв трьома мовами. Повернувшись на батьківщину сформулював головний принцип цієї боротьби - ненасильницький опір за незалежність Індії. Ґанді став духовним лідером нації. Після закону про сіль очолює "сатьяграху".
Ґанді і 79 прихильників зупиняються в кожному селі і влаштовують мітинги, закликаючи підтримати кампанію непокори. У день учасники проходили по 20 кілометрів. Селяни зустрічали паломників дуже привітно, поливали дороги водою і посипали листям, щоб їм легше було йти.
5 квітня Ґанді прийшов в Данді – на узбережжя Аравійського моря. З ним- пятдесят тисяч паломників. Всю ніч вони молилися, а вранці пішли до моря. Махатма занурився, щоб омитися, повернувся на берег і зібрав трохи солі, принесеної хвилями. Сіль везли вглиб Індії і випарювали в каструлях, на верандах будинків. Бродячі торговці продавали її всюди. У той же день соляний закон порушили п'ять мільйонів індійців. У американських газетах писали що це "повстанням без зброї".
Цей день день оголосили Днем початку національного тижня непокори. У великих містах проходили багатотисячні демонстрації за незалежну Індію. Тисячі службовців звільнялися. У ніч на 5 травня наряд поліції арештував Ґанді, а потім – 60 тисяч протестуючих. Акції громадянське непокори тривали ще півроку, допоки Ґанді не звільнили.