Книга із передбаченнями українця вийшла в Італії

Джерело: Gazeta.ua

7 лютого 1483 року в Італії вийшла книга вченого Юрія Котермака "Прогностична оцінка поточного 1483 року". Вважається першою друкованою книгою українського автора. Котермак походив із Дрогобича - тепер Львівщина.

Написана латиною. Працю присвятив Папі Римському Сіксту IV. Має 10 сторінок тексту. У них виклав передбачення про земні події за розташуванням небесних світил. Описав майбутній шлях розвитку багатьох держав, а також міст Італії, події в житті понтифіка, війни і битви, епідемії і смертність від них, долю людей, які перебувають під впливом певних планет. Окремо розглядав християн, юдеїв та мусульман.

"Християни, котрі управляються впливом Меркурія, в першій половині року перебуватимуть не в дуже доброму становищі внаслідок спаленого Меркурія в обох фігурах. Тому християнам будуть загрожувати небезпеки в плані незрозумілих таємничих хвороб. І тому, що Сонце спалююче і недоброзичливе, виявляється володарем дванадцятого і восьмого домів. Звідси загрожують небезпеки і неприхильність із частини противників, сварок і полону, а також в'язниць. Те ж із причини чуми і смертності й через утиски князями й панами", - писав він. Туркам же прогнозував успіхи у війнах, радив народам просити в них миру.

У книзі, крім астрологічних прогнозів, виклав відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії. Подав визначені ним географічні координати міст: Вільно - тепер Вільнюса, Дрогобича, Львова та інших. Останні відносить до земель Русі, а не до Польщі.

"В усіх регіонах і містах, довгота яких із заходу менша сорока шести градусів і більша тридцяти восьми, Сонце буде на протязі всього року із самою великою домішкою Марса. Як у містах Кракові, Познані славного Царства Польського; у Львові, Дрогобичі на Русі; в Буді, Касонії в Угорщині".

Юрій Дрогобич послуговувався працями античних авторів - АрістотеляКлавдія Птолемея та арабського астронома Аль-Бумазара. Заробляв на продажах робіт публіці, яка вірила у передбачення. Таким займалися й відомі астрономи-першовідкривачі - Джордано БруноТіхо БрагеЙоган Кепплер.

На сьогодні у світі збереглися лише 2 першодруки.