Як знесли перший пам’ятник Леніну у Володимирі-Волинському
Немає сумніву, що з окупацією Західної України у 1939 році, радянська влада «принесла» свою найбільшу цінність і «вліпила» її на головній вулиці Володимира-Волинського. На Фарній вулиці, поблизу костелу Іоакима та Анни, уперше поставили пам’ятник Леніну.
Про це інформує Стародавній Володимир.
Погляд Леніна був звернений в напрямку вокзалу, (і вже за сучасників цей напрямок, ототожнюється з грандіозною фразою “Чемодан-вокзал-Россия”).
Доля “першого” Леніна недовга. Під час Другої світової війни німці знесли пам’ятник Леніну, який очевидно був поставлений у 1940 році. Нацисти знищували комуністичні пам’ятники на всіх окупованих землях. Зокрема у Луцьку в сквері, що був на місці нинішнього ЦУМу, теж відбили голову Леніну.
Про “першого” Леніна у Володимирі-Волинському було б невідомо, якби на російському сайті Eto.Retro.ru, не виставили дві фотограції понищеного “вождя” 1941 року.
Але “визволителі”, як відомо, не можуть працювати без Леніна. Тому одразу після закінчення Другої світової війни, взялися споруджувати нові пам’ятники. І у 1947 році на тому самому місці у Володимирі-Волинському поставили нового Леніна.
За часів Радянської України, таких пам’ятників понаставляли на наших землях близько 5500 тис. Кожен завод, фабрика, колгосп, школа і інші “поважаючі себе контори”, вважали за потрібне мати в себе на подвір’ї Леніна.
Цікаво те, що в самій Росії, було поставлено лише біля 7000 тис. пам’ятників Леніну, у Білорусі – 600. В інших республіках – ще менше. Ніколи пам’ятників вождеві не було в Старій Вижівці на Волині, Іршаві на Закарпатті та Шумську Тернопільської області.
Перше місто яке звільнилося від Леніна 1 серпня 1990 року був Червоноград Львівської області.