16 кг золота і карету з кіньми за цибулину: у 1837 в Амстердамі почалась тюльпаноманія

Джерело: Gazeta.ua

16 кілограмів золота і карету з кіньми віддав за цибулину тюльпана сорту "Пізній серпень" невідомий покупець 3 лютого 1837 року у Амстердамі. 15 років тому тут почалася тюльпаноманія – захоплення рідкісними видами тюльпанів. Квітка мала білі пелюстки, покреслені червоними лініями. Криза на ринку квітів почалася того ж дня.

Ці квіти потрапили до Європи наприкінці ХVІ ст. з Османської імперії. Саджанці вразив вірус, який порушував структуру квітки. Пелюстки набували небачених доти форм – із потріпаними і хвилястими краями. Змінювалися кольори й відтінки. Володіння квітами екзотичних відтінків і форм стало ознакою заможності й високого суспільного статусу. Тюльпанами прикрашали будинки найбагатші жителі. Квітами торгували на біржах Амстердама, Роттердама, Лейдена, Гарлема.

Нечуваний попит спричинив спекуляції. Щоб придбати цибулини і перепродати за вищою ціною, закладали землі, будинки, худобу. Наступного дня піраміда рухнула. Кількість продавців тюльпанів перевищила кількість покупців. На ринок прийшли так звані продавці вітру. Вони укладали договори про постачання цибулин у майбутньому. Не маючи реального товару, погоджувалися приймати як оплату боргові зобов'язання. Почалась біржова паніка. До кінця року ціни впали у 100 разів. Уряд видав закон про заборону будь-яких угод щодо цибулин тюльпанів.