У 1820 році британські моряки відкрили Антарктиду
Британські моряки Едвард Бренсфілда та Вільям Сміт 30 січня 1820-го оглянули береги півострова Трініті - крайня північна частина Антарктиди. Цю подію вважають відкриттям континенту.
"За рік до того, мореплавця Вільямса Сміта - капітана невеличкого каботажного судна "Вільямс", шторм заніс на південь до невідомих островів покритих кригою. Він прямував із Монтевідео (тепер столиця Уругваю, - ред.), до чилійського міста Вальпараїсо. Сміт не був готовий до обстеження нових земель і повернувся в порт. Про все побачене він доповів представнику Великої Британії в Тихому океані Генрі Шіреффу. Той не сприйняв серйозно розповідь капітана. Вирішив, що це якась помилка", - розповідає у інтервю журналу "Країна" полярник Василь Придатко-Долін.
Капітан повернувся до островів через кілька місяців і ретельніше оглянув. Назвав Новою Південною Британією. Тоді Генрі Шірефф змінив своє ставлення розповідей Сміта і зафрахтував бриг "Вільямс" для подальших досліджень на півдні. 20 грудня 1819 року судно, під командуванням ірландця Едвард Бренсфілда, вирушило на дообстеження нових земель. Вільяма Сміта він взяв з собою як штурмана.
"Моряки побачили, що нові землі – це група островів. Назвали їх Південними Шетландськими островами. Ця територія завжди була смертельно небезпечною. Там реєструють температури до 89 градусів морозу, вітер - до 90 метрів за секунду. Це майже як на Марсі. Такі погодні умови відлякували. Туди було важко дістатися. Виняток – це закинуті туди штормами. Але не могли вижити, повернутися і розповісти про побачене", - каже дослідник.
1980 року на острові Лівінгстон біля Антарктиди знайшли щелепу і сідничну кістку 21-річної жінки. Аналіз встановив, що походила вона з Південної Америки. Загинула у 1819-1825 роках. Скоріше за все її заніс туди шторм.
"В тих умовах, серед криги, людина стає дуже маленькою і слабкою. Це незвичайне відчуття. Воно зупиняло багатьох мандрівників. Пройдений шлях запам'ятовували і передавали іншим. Навігаційні карти ретельно зберігали. Потрібно було знати у який сезон, коли і куди можна заходити", - додає Придатко-Долін.