Проект «романтичної хати» в Дольську 1806 року

Проект «романтичної хати» в Дольську 1806 року Фото: колаж Наталки Курсик

В попередній публікації ми познайомили вас із цікавою історією палацу в Дольську на Волині та його власників. Сьогодні хочемо продовжити розпочати, адже вдалось віднайти цікаві документи, пов’язані із маєтком та його власниками. Правда ці факти є набагато пікантніші…

Відомо, що поблизу палацу в Дольську знаходилось багато цікавих архітектурних споруд, серед яких будівля театру, гараж для карет, лямус для господарських споруд. Проте нашу цікавість викликала інша будівля. Відомий дослідник волинських резиденцій Роман Афтаназі згадує про існування в парку поблизу маєтку в Дольську такої собі «романтичної хати», ймовірно, це був будинок, предназначений для любовних утіх. На жаль, в книзі Афтаназі подає лише її короткі описи. Проте нам вдалось розшукати проект цієї будівлі, який датується 1806 роком. Документ написаний на французькій мові. Він містить титулку, план, малюнок та розріз самої будівлі. Невідомо, хто є його автором, проте знаючи замовника, ймовірно, це був якийсь відомий французький архітектор.

Ініціатором зведення будівлі під назвою «романтична хата» був Фредерик Юзеф Мошинський. Саме він у 1778 році стає власником маєтку в Дольську. Нагадаємо, що Мошинський був відомим на той час державним і військовим діячем Речі Посполитої, генерал-майором польської армії, віце-комендант Кадетського корпусу в Варшаві. Фредерик Юзеф Мошинський був власником величезного спадку розміром у 30 млн. злотих. Він активно займався меценацтвом.

Отож повернемось до будівлі. Так звана «романтична хата» знаходилась посеред дольського парку, який знаходився на захід від головного палацу. Будівля заховалась серед високих ялинок, у сірих хащах. Дах був спеціально вкритий мохом та соломою. Звели її орієнтовно у 1806-1807 роках.

Серед однієї з груп високих ялинок парку була захована «романтична хата», побудована з сірих хащах, вкрита мохом та соломою. Будівля була зроблена із зрубу, мала три поверхи. Цікаво, яке її було призначення? Про це написала свої міркування одна із доньок наступного власника маєтку Петра Мошинського – Джозефа. В своїх спогадах вона розмірковувала над тим для чого Фредерик Мошинський побудував цю хату і написала такі слова: «Різні винаходи для усамітнення придумають люди, проте місцезнаходження цієї хати, вказувало на її не обов'язково доброчесне призначення». Можлива Джозефа мала на увазі, що ця будівля була місцем для зустрічей Мошинського, які могли носити «романтичний» характер… Скоріше всього саме туди приводив своїх пасій Фредерик Мошинський.

 

Обкладинка проекту «романтичної хати» в Дольську, 1806. Тут і далі зображення з polona.pl

Малюнок «романтичної хати» в Дольську, 1806

Розріз будівлі, 1806

План будівлі, 1806

 

Незважаючи на те, що зовні будівля була архаїчною, і не схожою на палац та інші будівлі, інтер’єр був кардинально інакшим. Як тільки гості переступали поріг, то бачили стіни вкриті дорогими фресками. Тематика зображень була цікавою – це оголені танцівниці з Помпеїв. Якість фресок була найкращою, видно було з усього, що робили їх європейські майстри.

В кімнатах будівлі були не звичайні лави, а коштовні меблі в стилі ампір. Цей стиль виник у Франції в XVIII столітті, але не випадково, а цілком усвідомлено. Саме тому перше, що характеризує його: раціоналізм в інтер'єрі, доцільність, комфорт меблів. Розкіш і багатство при цьому виставляється напоказ. Так було і в «романтичній хаті» в Дольську. Підлоги в усіх кімнатах були вкриті килимами, замовленими в кращих виробників.

На першому поверсі будівлі знаходився передпокій, салон та гостинна кімната. Вище знаходилась кімната для відпочинку, куди вели сходи. Двері до неї закривались автоматично, за допомогою кнопки. Про це в своїх спогадах пише також онучка Фредерика Мошинського. Джозефа згадує, що вже після смерті дідуся оглядала не раз цей будиночок і коли потрапляла в бібліотеку будиночка, то розуміла, що там знаходиться література для дорослих. Фредерик Мошинський зберігав книги з еротичними зображеннями. Ці книги йому привозили з усього світу. Найцінніші екземпляри вкривали шкіряні обкладинки та дорогоцінні каміння. Напевно «романтична хата» в Дольську має багато таємниць, які нам ще прийдеться дослідити.

 

Фредерик Юзеф Мошинський, 1795

Джозефа Шембек із сестрою Хеленою, 1858

Три грації. Фрески із Помпеїв

 

Сьогодні оригінали проекту «романтичної хати» в Дольську на Волині зберігаються в фондах Національної бібліотеки Польщі, яка знаходиться в місті Варшава. Ймовірно, що серед документів є багато невідомих, які можуть пролити світло на історію населених пунктів Волині. Зараз село Дольськ входить до складу Турійського району Волинської області.

 


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Коментарі