Як повертали в Україну картину, викрадену під час Другої світової
До України повернулася картина, яку викрали нацисти під час Другої світової війни. У художньому музеї Дніпра робота художника Паніна всі роки вважалася як знищена. Знайшлася вона випадково аж у Сполучених Штатах Америки, йдеться у ТСН.19:30.
Полотно із зображенням Івана Грозного більше за людський зріст. Аби його довезти до України, задіяли вантажний літак і фуру. У музеї Дніпра для неї виділили окрему залу, однак туди картина потрапить не скоро.
Картина "Таємний виїзд Грозного перед опричниною" Михайла Паніна була серед найперших експонатів художнього музею Дніпра, який відкрився понад сотню років тому. Під час Другої світової війни фашисти вивезли чимале полотно, лишивши розписку.
Відтоді – жодної звістки. Картину вважали назавжди втраченою і навіть знищеною.
"Прийшов лист з далекого міста Олександрія, штат Вірджнія, з Америки, де є аукціонний будинок", - розповідає заступник директора Художнього музею Сергій Несмачний.
Картину віддало на продаж американське подружжя. Вони ще у 80-х придбали будинок, в якому вже висіло це полотно. Як Грозний опинився в Америці - загадка й до нині.
Шлях картини із Вірджинії до Дніпра не легкий. Спочатку "Грозного" вантажним літаком доправили до Німеччини. Вже звідти спеціальна фура везла до України. У причепі картина закріплена спеціальними металевими підпорками і поміщена у дерев’яний контейнер.
Замотану картину заносять у Мистецький арсенал. Перевізник хоче переконатися, в якому стані доставили полотно.
Музейники це робити забороняють без нагляду реставраторів. Зрештою, картину лишають на ніч, замотану, на підлозі.
Вже після огляду фахівців місцями облуплене полотно презентують на виставці. Заступниця міністра культури запевняє, що у відомстві активно працюють, аби й надалі повертати втрачені пам’яткий. Зокрема, створять реєстр втрачених культурних цінностей, де буде й ті, що окупувала Росія. Лишень у кримських музеях понад мільйон предметів.
"Щоби у наступних судових відносинах ми чітко мали підтвердження, що це саме українські культурні цінності. І, наприклад, якщо вони РФ будуть вивозитися на виставки закордон у ту ж саму Європу, у нас буде підтвердження, що воно відразу має повертатися в Україну, бо це незаконно вивезене", - пояснює заступниця Міністра культури, молоді та спорту з питань євроінтеграції Світлани Фоменко.
Із музею Дніпра під час фашистської окупації зникло понад тисячу музейних предметів. Ця картина - перша, що повернулася. Однак до самого музею вона поки що не поїде.
"Плануємо лютий-березень. Все залежить від того, як її приведуть до ладу, цю роботу, щоб вона спокійно без пошкоджень приїхала до Дніпра", - пояснюють музейники.
У музеї ж для картини, що мандрувала світом понад 70 років, виділять окрему залу.