Одноразове горнятко віком 3,5 тисячі років знайшли на Криті

Близько 3,5 тисяч років розділяють двоє горняток, які будуть стояти поруч  в центрі нової музейної експозиції  Британського музею в Лондоні.

Одне з них являє собою одноразовий пластиковий стаканчик, вироблений в 1990-х. Друге, зроблене з глини, швидше за все містило вино і було викинуте відразу після завершення вечірки на острові Крит близько 3,5 тисяч років тому, розповідає washingtonpost.

Експерти музею стверджують, що ці експонати об'єднує тисячолітня історія виробництва одноразових речей і відраза до миття посуду.

«Так само, як і ми, вони не хотіли мити посуд», - сказала Джулія Фарлі - куратор експозиції про мінойців, які викинули тисячі глиняних посудин, поки будували свою розвинену цивілізацію епохи бронзового століття (2700-1400 рр. до н. е. ).

Співробітники Британського музею сподіваються, що виставка, яка відкрилася на цьому тижні, змусить відвідувачів замислитися про сумні наслідки нашої любові до одноразових предметів. Сьогодні ми виробляємо понад 300 мільярдів одноразових стаканів в рік. Очевидно, за масштабами це дуже відрізняється від виробництва часів бронзового століття.

Мінойська чаша потрапила до музею в 1950-х роках. Вона була знайдена людиною на ім'я Джон Валентайн Селвідж. Маленька коричнева глиняна чашка візуально менш приваблива, ніж інші експонати, які зазвичай демонструє музей. Однак археологи знають, що найяскравіші артефакти минулого часто не самі цікаві. Викинуті речі можуть розповісти нам навіть більше про повсякденне життя людей, ніж чудові мармурові скульптури та золоті вироби.За словами Джулії Фарлі, куратора мінойської експозиції, чаша була зроблена в поспіху. На це вказує відсутність ручок, наявність шорсткостей і безлічі відбитків того, хто надав чашці форму. Ця неакуратність і наявність безлічі подібних об'єктів на великих звалищах біля палаців змушують дослідників вважати, що подібні чаші були призначені тільки для однієї святкової ночі.

Свята при палацах відвідували сотні і тисячі людей. Ймовірно, роблячи чаші одноразовими, мінойци хотіли спростити собі завдання по миттю посуду.
«Люди завжди продукували сміття, і ми завжди будемо його виробляти, - сказала Джулія Фарлі, - і я не думаю, що ми виграємо, змушуючи людей відчувати себе винуватими в виробництві сміття. Тим не менш, важливо думати про те, як ми будемо рухатися вперед більш стійкими методами ».

Британський музей вже намагається зменшити свій вплив на навколишнє середовище шляхом переробки або спалювання відходів і перетворення їх в електрику. Більше 90 відсотків вітрин і інших елементів для нової виставки були зроблені з перероблених матеріалів.

Виставка триватиме до 23 лютого.