Земля ставала родючішою: археологи розкрили таємницю статуй з острова Пасхи
Корінні мешканці острова Пасхи в Тихому океані вирубували кам'яні статуї бо вірили, що ті допомагають збільшити врожай.
Учені довели, що виробництво базальтових фігур справді робило землю родючішою.
Команда американських археологів під керівництвом Джо Анни Ван Тілберг вивчали хімічний склад базальтової породи, з якої вирубані статуї. Їм допомагала геоархеолог і ґрунтознавець Сара Шервуд. Вони ретельно досліджували дві статуї з каменоломні на схилі вулкана Рано Рараку в західній частині острова. Із базальту, який добували в цій каменоломні, зробили 95% всіх монолітних статуй.
"Коли ми отримали результати хімічного аналізу, я не повірила своїм очам. Там була дуже висока концентрація елементів, які я в принципі не очікувала побачити — на кшталт кальцію або фосфору. Саме вони є ключовими для успішного вирощування рослин і просто необхідні для отримання високого врожаю", - сказала Сара Шервуд.
Таким чином, статуї удобрювали ґрунт на острові. Місцеві мешканці вирощували банани та батат.
"В інших місцях острова ґрунти швидко виснажувалися і зазнавали ерозії, оскільки рослини витягали з них поживні речовини. Але в каменоломні, де внаслідок будівельних робіт земля постійно піддобрювалася дрібними фрагментами базальтової породи, були ідеальні умови для вирощування сільгоспкультур", - пояснила професор Шервуд.
Помітивши, що поруч з вирубаними з вулканічного базальту статуями земля дає більший урожай, аборигени могли розставити їх по всьому острову.