Хочете на підземну екскурсію, або Полтва на власні очі
Львів виник навколо річки Полтва. Вона зрошувала поля, крутила млини та, наповнюючи міські рови, захищала його від ворогів. З часом місто виросло, ліси вирубали а Полтва обміліла. Львів продовжував розвиватися і Полтва почала створювати як логістичні, так і естетичні проблеми. Бо каналізація з будинків міста йшла прямо у річку. Було прийнято рішення закрити Полтву подалі від людських очей, а над нею облаштувати громадський простір.

Полтва бере свій початок на Погулянці. Вона тече через центр міста до вулиці Липинського а далі на очисні споруди. Першими сховали Полтву сучасні проспект Шевченка та Маріїнську площу. Це сталося у другій половині 19 ст. Склепіння колектора виклали з каменю та цегли, бетону в ті часи ще не знали. Сьогодні це є найстаріша частина підземної Полтви.


На початку 20 ст. поступово закривають проспект Свободи. Кожних кількасот метрів вони облаштовують входи у колектор. Зазвичай це були широкі сходи якими можна було знести всі необхідні інструменти та будматеріали. Цими входами в Полтву користувалися спеціальні люди – каналєжі, для чистки та обслуговування колектора. В цей же час зводиться і наш Оперний театр. В процесі будівництва театру було зміщено русло Полтви праворуч. То ж вона тепер почала текти рівно між двома театрами.




У міжвоєнний період була закрита ділянка Полтви аж до перехрестя вул.Чорновола-Липинського. В радянський час колектор продовжили до очисних споруд. З того часу Полтву на поверхні побачити стало неможливо і вона стала легендарною.





«Зовсім зовсім неможливо?» – спитається уважний читач. «А як же входи для каналєжів!». І справді! Ці входи збереглися до сьогодні і ними користувалися дігери для комфортного спуску під землю. Користувалися, поки і їх остаточно не закрили. Деякі входи навіть заклали бруківкою, для надійності.
А Ви б хотіли побачити Полтву на власні очі? Якщо так то підтримайте будь ласка петицію по відкриттю одного з входів у Полтву для відвідувачів. Недавно розпочалася реконструкція фонтану коло Оперного театру. Саме зараз в нас є нагода домогтися відновлення тут безпечного входу в Полтву для всіх львів’ян!

Під одним з люків коло фонтану є широкі сходи в Полтву. Ними навіть можуть розминутися дві людини. Сходи ведуть до бетонного узбережжя річки.

Є пропозиція замість люку зробити культурний портал зі сходами, а на узбережжі Полтви встановити поручні! Сходи можуть закриватися горизонтальними дверима і не псувати вигляду площі. Через них кожен бажаючий зможе безпечно попасти в Полтву та побачити Львівську Легенду на власні очі. Зможе побувати у справжніх львівських підземеллях на сфотографуватися на фоні стометрівки та Оперного театру знизу.

Поручні потрібні щоб ніхто випадково не впав у воду. А також не вирішив самостійно продовжити екскурсію Полтвою. Також потрібно буде встановити додаткове освітлення для гарних селфі-фотографій.
