Постанова уряду СРСР: всіх кобзарів та лірників хотіли підпорядкувати владі
"Запроваджуємо облік музичних інструментів. Регулювати їх кількість та видачу має право виключно Музичний відділ народного комісаріату по просвітництву. Всі військові та громадські організації мають припинити видачу музичних інструментів" - таку постанову ухвалив уряд СРСР 18 грудня 1920 року. Документ був покликаний підпорядкувати владі всіх кобзарів та лірників.
З кобзарями у СРСР боролися на державному рівні. Газети закликали "зупинити закобзарення України", "вибивати колом закобзарену психiку народу". Вважали, що вони своїми історичними піснями і думами поширюють ідеї незалежності українців. Співців зобов'язали у триденний термін зареєструвати свої інструменти й отримати документ на право користування ними.
У грудні 1933 року на пленумі Всеукраїнського комітету спілки працівників мистецтв комуністична верхівка назвала українські народні музичні інструменти кобзу і бандуру "класово-ворожими". Для боротьби з кобзарями більшовики також видали укази "Про заборону жебрацтва", "Про затвердження репертуару в установах НКО" (народного комісаріату освіти), "Положення про індивідуальну та колективну музико-виконавської діяльності".