17 грудня – день пам'яті святої великомучениці Варвари

17 грудня Церква вшановує пам’ять великої угодниці Божої – святої славної і всехвальної великомучениці Варвари, чудотворні мощі якої перебувають у Володимирському патріаршому соборі м. Києва.

Варвара жила у кінці ІІІ ст., була дочкою відомої і багатої людини на ім’я Діоскор. Батько Варвари був фанатичним язичником і намагався виховувати свою дочку у ідолопоклонстві. В юності Варвара увірувала в Єдиного Істинного Бога, пізнала Христа Життєдавця та прийняла святе хрещення.

Дуже скоро батько дізнався, що його дочка стала християнкою. І те, що відбулося далі, не піддається жодній уяві. Батько запалився страшною злістю до своєї доньки. На очах батька його улюблена донька, за його згодою і за його ініціативою, Варвару віддали на страшні муки і страждання. Її тіло рвали металевими кігтями, різали на шматки, били воловими жилами, розтирали понівечені місця шерстю. Варвара переносила нестерпні страждання. Але ніщо не могло зламати духу і сили віри Варвари. Великомучениця прийняла мученицький вінець від свого рідного батька, який власноруч відсік їй голову.

У VІ столітті мощі святої великомучениці були перенесені до Константинополя. У ХІІ ст. дочка візантійського імператора Олексія Комніна, княжна Варвара, одружуючись з київським князем Михаїлом Ізяславовичем перевезла їх до Києва. Мощі великомучениці перебували у Свято-Михайлівському монастирі, а потім у ХХ ст. їх перенесли до Володимирського собору, де вони перебувають і тепер.

Католики зверталися саме до Варвари під час грози. Її вважали захисницею від блискавки. Православні християн моляться їй, щоб уникнути раптової смерті, коли не встигаєш покаятися. Таку смерть вважали покаранням. А також Варвара – заступниця жінок. Її просять захистити від несправедливого чоловіка, а вагітні моляться про здоров'я для себе і малюка.

Наші предки вважали, що з цього дня росте світловий день, хоча і трохи. Серед традицій був молебень матерів біля ікони Варвари. Її просили дати дітям здоров'я і захистити їх від зла. Купці, військові, мандрівники і всі, у кого небезпечна професія, просять захистити від раптової смерті і від ударів блискавки.

Народні прикмети на 17 грудня

Для господарок це час підготовки до Нового року, коли готують різні солодощі у вигляді пряників і льодяників. Їх потім можна подарувати дітям на День святого Миколая, який скоро настане.

Також не можна в цей день прати, білити, місити глину. Рукоділлям займатися можна, але спочатку треба прочитати молитву: «Варвара прийшла, все під заборону взяла. Тільки шити і в'язати дозволила, коли я слово Боже говорила» і три рази сказати «Отче наш».

З їжі, якщо не постите, можна приготувати вареники з сиром або маком. Ними пригощають сім'ю і випадкових гостей. Тільки випадкових, тому що не можна запрошувати нікого до себе в дім.

Також на Варвару є ворожіння.

Щоб дізнатися свою долю, дівчина може зірвати гілочку вишні і поставити її у воду. Якщо до Різдва вона розпустилася, то в її домі оселиться удача і щастя, а якщо ні, то варто чекати хвороб і неприємностей.

Щоб дізнатися стать майбутньої дитини, мама або бабуся вагітної повинні наліпити багато вареників і тільки в один покласти цукор, а ще в один – перець. Вагітна каже: «Перчик попався – синочок дістався, грудка цукру – буде у мене донька». Якщо першим попався вареник з цукром – буде дочка, якщо з перцем – син.