Історика Дашкевича арештували на 10 років за заборонену літературу

Джерело: Gazeta.ua

Карні органи арештували історика та бібліографа Ярослава Дашкевича 10 грудня 1949-го у Львові. За рішенням Особливої наради при МДБ у Москві відправлений на 10 років до виправно-трудових таборів.

До січня 1950-го з Львівської наукової бібліотеки "за антирадянську діяльність та зв'язки з націоналістами" звільнили близько 20 спеціалістів. Цінні особові фонди українських літераторів і вчених забрали до Києва. Приводом до початку кампанії стало вбивство прорадянського письменника Ярослава Галана.

За Дашкевича взялися як за сина відомої націоналістки Олени Степанів, яку також заарештували. Але формальним приводом стало зберігання й розповсюдження "контрреволюційної літератури".

"Безпосередньою причиною було те, що я передавав до Ленінграда до колекції шевченкіани різні матеріали. Скажімо, якщо це були вирізки з газет, то з одного боку була інформація про Тараса Шевченка, а з іншого могло бути щось таке, що не подобалося владі. Потім до того додалася допомога підпіллю, збереження антирадянської літератури. Але зрозуміло, що відповідну роль відіграло те, з якої я був сім'ї", - розповідав Дашкевич Львівській газеті.

Ув'язнення відбував до 1956-го. Перебував у тюрмі МГБ у Львові, в тюрмі МВС в Золочеві, в пересильних в'язницях у Львові, Києві, Харкові, Петропавловську, пересильному таборі в Карабасі. Також у виправно-трудових таборах - в спеціальному Піщаному таборі в Спаську, в Карагандинському таборі.

Пізніше перебував під пильним наглядом КДБ.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі