82 роки тому чекісти розстріляли українського художника Миколу Івасюка
Українського художника Миколу Івасюка розстріляли чекісти у Жовтневому палаці в Києві 25 листопада 1937-го. Звинуватили у співпраці з німцями.
Довгий час живописець проживав та працював на Буковині. У 1926-му отримав запрошення переїхати до УРСР. Прийняв його, попри пораду свого учня Євсевія Ліпецького цього не робити. Мав малювати революційні картини. Згодом, митця-баталіста почали піддавати критиці за "буржуазні ухили" в мистецтві та націоналізм. Перестали робити замовлення та згадувати його ім'я.
У результаті, у період Великого сталінського терору, чекісти увірвалися в київське помешкання на Шевченка, 4/10, вчинили безлад, але ніяких доказів "злочинної діяльності" не знайшли. Попри це, художника взяли під варту та доправили до Лук'янівської в'язниці.
Шили співпрацю з німецькою розвідкою та гетьманською агентурою. Казали, що утримував для її представників явочні квартири. Підсилило підозри й буковинське походження Івасюка, навчання у Відні та дружина - німкеня. Не забули згадати і підготовку серії поштових марок для Директорії УНР.
Вирок ухвалили 14 листопада 1937-го. На ньому було написано: "Розстріляти. Особисто належне йому майно конфіскувати". Фатальний постріл здійснили у приміщення палацу. Тіло, разом із сотнями інших українців вивезли до Биківнянського лісу.
Протягом життя Івасюк створив понад 500 художніх шедеврів, значну їх частину присвятив козацькій тематиці. Зараз в Україні збереглося близько 20 картин художника. Найвідомішою є "В'їзд Богдана Хмельницького до Києва", яка розповідає про події грудня 1648 року. Митець працював над нею близько 40 років.