98 років тому розпочався другий зимовий похід армії УНР

Джерело: Gazeta.ua

Другий зимовий похід армії УНР розпочався 25 жовтня 1921-го. Загальне командування здійснював генерал-хорунжий Юрко Тютюнник.

Після виходу Польщі із війни з більшовиками згідно з Ризьким миром Україну окупували до 1,2 млн червоноармійців. Росія почала активно вивозити продовольство з країни. Повсюди вибухали селянські повстання, які жорстоко придушувались. Розпочався голод.

Українські війська, вцілілі після радянсько-польської війни, отримали завдання від Симона Петлюри сформувати партизансько-повстанський штаб, щоб перешкодити вивезенню продовольства. Мали підняти всенародне повстання і вигнати більшовиків із країни. Загальна нарада пройшла у селищі Мицьки.

Три групи воїнів УНР - Бессарабська, Волинська та Подільська загальною чисельністю до 1,5 тис. осіб вступили на терени України. Їм протистояла 9-а кавалерійська дивізія генерала Григорія Котовського. Воїнів-українців підтримали отаманські загони та селяни, але підняти загальне повстання не вдалося - населення втомилось від громадянської війни, помирало від голоду. Частина вірила у популістські гасла більшовиків про землю та фабрики.

Всі 3 групи діяли окремо та були розбиті на своїх територіях. Найбільші втрати понесла Волинська група на чолі із самим Тютюнником. Кавалерія Котовського оточила українців під селищем Базар на Житомирщині, частина військових потрапила у полон і відмовилась перейти на бік Червоної Армії, заспівали гімн. 21 листопада 1921-го 359 бійців жорстоко розстріляли під Базаром - подія відома як Базарська трагедія.

Цього ж дня зі смертю українських патріотів завершились національно-визвольні змагання 1917-1921-х. На Україну чекали репресії.