28 років тому Україна відмовилась від ядерного озброєння
Верховна Рада проголосила без'ядерний статус України 24 жовтня 1991-го. Країна відмовилась від арсеналу, який був за розмірами третім у світі.
На той момент мала 176 міжконтинентальних балістичних ракет і стратегічні ядерні бомбардувальники.
У відповідній заяві проголошувалося, що наявність на території України ядерної зброї колишнього СРСР тимчасова. Країна проводитиме політику, спрямовану на повне знищення ядерної зброї у мінімальні строки з забезпеченням екологічної безпеки. Також має намір знищити всі інші ядерні озбро'єння на своїй території та приєднатись до договору про нерозповсюдження такого. Укласти з МАГАТЕ відповідну угоду про гарантії.
Україна як член ядерного клубу непокоїла світ. Тиск на керівництво країни здійснювали США та Росія. Найбільшим активістом виступав президент США Білл Клінтон. Врешті у грудні 1994-го другий президент України Леонід Кучма поставив підпис під Будапештським меморандумом. Документ надавав гарантії безпеки України такими країнами як США, Велика Британія і Росія в обмін на остаточну відмову від ядерної зброї. Пізніше історики та юристи виявили, що документ не надавав прямих гарантій, а лише запевняв у можливості таких.